7 tipů: Jak vybrat vhodný držák na TV

16. 2. 2023

Chcete si při sledování televize či hraní her zajistit maximální pohodlí a přitom ušetřit i místo v prostoru pomocí držáku na televizi a monitoru, ale nevíte si rady s jeho výběrem? Sepsali jsme pro Vás 7 tipů, díky kterým zjistíte, na co si při výběru držáku na televizi dát pozor a podle kterých kritérií zejména vybírat.

Proč si pořídit držák na televizi?

Držáky na TV Vám zajistí maximální pohodlí při manipulaci s televizí. Jsou praktickým pomocníkem zejména pro umístění televize do ideální výšky a polohy, přesně tak, jak potřebujete. Vhodným řešením jsou taktéž v rámci samotného prostoru. Díky minimalistickému provedení držáky na TV navíc nejen, že šetří místo, ale působí také velmi elegantně a moderně. Vybrané modely můžete navíc také naklánět, otáčet nebo vysunout.

Pro správný výběr bychom při koupi držáku na TV měli brát v potaz následující body:

  • TYP DRŽÁKU

Typ držáku na TV je základním kritériem při samotném výběru držáku, kdy si v prvním kroku nejen definujete, jak chcete mít držák na stěně umístěn, ale i jak moc s ním chcete manipulovat po jeho instalaci. Na trhu existuje nespočet druhů držáků na TV, kdy každý plní svůj specifický účel. Vybírat můžete například držák na TV fixní, výklopný, kloubový, výškově nastavitelný či držák stropní. Všechny typy držáků na TV a jejich vlastnosti naleznete v tomto článku

  • VESA STANDARD

Prvním a naprosto klíčovým parametrem při výběru správného držáku na televizi je pak také zejména standard VESA. VESA standard je údaj potřebný zejména pro uchycení televize na držák. Vyjadřuje totiž jaká je rozteč mezi vodorovnými i svislými otvory na šrouby. Pozor vždy na pořadí hodnot. První číslo definující VESA standard je vždy horizontální vzdálenost a druhé číslo je vzdálenost svislá (např. 200 x 100).

Standard VESA sjednocuje všechny držáky jednou univerzální hodnotou a díky tomu je správný výběr držáku vždy mnohem snazší. Na TV můžete zjistit VESA standard jednoduše v technických parametrech k televizoru nebo pomocí metru.

  • NOSNOST
Nemálo důležitým parametrem při výběru držáku na TV je také jeho deklarovaná nosnost. Pokud víme hmotnost televize (bez podstavce), jednoduše zjistíme, také jakou nosnost vhodný držák musí disponovat. U zvolení správné nosnosti je vždy bezpečnější, volit nosnost vyšší, než je samotná hmotnost televize. 
  • MAXIMÁLNÍ VELIKOST TV

Šířka televize je důležitým kritériem výběru zejména, pokud chcete otáčet televizi do úhlu 90°, tedy kolmo ke zdi. Šířka televize nám totiž nastíní jak dlouhý držák bude případně potřeba. Jeho délku můžeme následně vypočítat jednoduše podle výpočtu: šířka televize děleno dvěmi, k čemuž následně přičteme vždy alespoň 5 cm (snížení maximální délky držáku vlivem otočení posledního kloubu).

  • KOREKCE ROVINY

Velmi výhodnou vlastností u držáků je také samotná korekce roviny. Díky korekci roviny si televizi pohodlně vyrovnáte i v případě nepřesné montáže. Pokud držák na TV korekcí roviny nedisponuje je následně nutná naprosto přesná instalace na zeď i naprostá rovnost stěny. I malá nerovnost nebo náklon stěny pak totiž může způsobit nerovné nastavení televizoru na držáku, které působí nejen nepříjemně, ale i neesteticky.

  • POZOR NA VELIKOST ÚHLOPŘÍČKY

Všechny vybrané držáky mají ve svých parametrech uvedeno také dané rozpětí úhlopříček televizí (velikost monitoru) např. 32" - 55". Dle velikosti úhlopříčky ovšem držák vybírat nedoporučujeme. Pokud budete vybírat držák podle její úhlopříčky, velmi si tím totiž snížíte výběr vhodných držák a následně pak koupíte držák, který je zbytečně předimenzovaný a dražší.

Instalace držáku

Při instalaci držáku na TV na stěnu můžete využít odborné instalace na zeď či si připevnit držák sami. V případě, pokud se rozhodnete instalovat držák na TV na zeď sami, doporučujeme vzít v potaz zejména volbu vhodné zdi s dostatečnou hrubostí (pozor na sádrokarton), optimální pozorovací vzdálenost a výšku umístění televizoru.

Z naší nabídky doporučujeme:
Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys