7 tipů: Jak vybrat ten správný policový regál?

23. 10. 2023

Sháníte v současnosti regály do Vaší firmy, dílny, garáže či domácnosti a lámete si hlavu, které budou pro Vaše potřeby ty pravé? Už nemusíte. Přinášíme Vám 7 tipů, jak vybrat ten správný regálový systém tak aby odpovídal nejen potřebám místnosti, ale i uložených věcí.

Regály - vše ihned po ruce a na očích

Policové regály patří mezi základní vybavení každé domácnosti, kutilské dílny, kanceláře, obchodu či skladu menších i větších firem. V dnešní době najdete na trhu nespočet typů regálů a je čím dál těžší vybrat regál, který splní přesně Vaše potřeby a zároveň bude připraven i na budoucí možné rozšíření.

Nákup regálu je dlouhodobou investicí a jeho samotný výběr by tak mělo doprovázet i pečlivé zvážení všech aspektů, které jej následují. Před samotnou koupí je dobré si proto dopředu zejména promyslet:

 • umístění v prostoru
 • rozměry a flexibilita 
 • účel použití
 • nosnost a hmotnost
 • materiál regálu i polic
 • typ konstrukce

  1. Zhodnocení prostoru

  Při výběru regálového systému je důležité zejména umět účinně hospodařit s dostupným prostorem, do kterého budete regály umisťovat a využít jeho velikost v co největší míře. Doporučujeme si proto v první fázi celý prostor změřit a mít připravený prostorový plán, kde a jak budete chtít regály umístit.

  Při zakreslování doporučujeme počítat také s určitou mezerou a nezapomínat i na vestavěné překážky jako jsou např. radiátory, potrubí, vzduchotechnika či nerovné stěny (zejména u sklepů..).

  Při vytváření prostorového plánu hraje včetně těchto překážek roli ale také účel, ke kterému bude místnost sloužit a s ním spojené bezpečnostní podmínky. Pokud plánujete místnost využít ke skladování Vašeho firemního zboží a produktů, určitě nezapomínejte také na pravidla spojená s bezpečností práce, mezi které patří například i to, že by:

  • vzdálenost mezi regály v uličce měla být min. 1 metr
  • ulička před regálem by měla být min. 1,1 metru široká

   Dobrou metodou je regály umístit po celém obvodu místnosti. Nejen, že Vám tak vznikne co největší manipulační prostor, ale regály můžete ke zdi i připevnit a zajistit tak jejich ještě vyšší stabilitu. 

   Náš tip: V případě menšího manipulačního prostoru můžete využít rovněž i nástěnné regály, které jsou řešeny s co nejmenším zásahem do prostoru či regály rohové, díky kterým zaplníte rovněž i každý roh v místnosti.

   2. Rozměry a flexibilita regálů

   Pokud již máte zhodnocenou celou místnost a ujasněnou vizi, kam budete chtít regály umístit, nastal čas zvolit přesné rozměry samotných regálů. U každého regálu najdete vždy hned 3 rozměry – šířku, hloubku a výšku, přičemž v budoucnosti lze měnit pouze šířku.

   Regály můžete tak následně pohodlně rozšířit či doplnit o nový regál. Výšku a hloubku už tak snadno nezměníte, a proto doporučujeme jejich rozměry pečlivě zvážit a počítat i vždy rovněž s určitou rezervou. Velkou výhodou je při výběru také to, že dnes na trhu kromě regálů s pevně daným rozměrem naleznete i širokou škálu regálů variabilních, u kterých si pohodlně nastavíte výšku polic přesně tak, jak potřebujete. U vybraných regálů můžete vybírat takézákladní regály:


   A případně v budoucnosti v rámci rozšíření dokoupit k základnímu regálu i regál přídavný:
   3. Jakou budou regály plnit funkci?

   Dalším aspektem, který byste měli při výběru regálů vzít v úvahu je také to, jaké věci v regálech plánujete skladovat a co do regálů chcete uložit. Každá z věcí totiž vyžaduje jiný styl uložení a má na vlastnosti samotného regálu jiné nároky. Budete do regálů umisťovat sklenice se zavařeninami nebo spíše potřebujete regály do kanceláře na šanony s dokumenty?

   Tento aspekt je důležitý nejen z hlediska zátěže regálů, ale i jejich zvoleného materiálu konstrukce. Pro plnou polici těžkých marmelád, zavařených okurek či sirupů určitě není správnou volbou levný regál ze supermarketu. Naopak pečivo či lehčí předměty určitě nebudou vyžadovat tak velkou nosnost.

   4. Požadovaná nosnost a hmotnost regálů

   Definice toho, co a kde plánujete skladovat je proto tím nejzásadnějším rozhodnutím při volbě samotné nosnosti Vašich budoucích regálů. U nosnosti zaměřte vždy nejen na nosnost celého regálu ale i jednotlivých polic. Obecně je vždy dobré, když má police i regál do Vaší domácnosti či podnikání rezervu v nosnosti alespoň několik kilogramů navíc. Předem si proto určete, kolik kilo musí jednotlivé regály unést.

   U nosnosti regálů ovšem nezapomínejte také na to, že s jejich maximálním zatížením roste i jejich předem daná hmotnost. Hmotnost regálů tak představuje také další faktor, který byste určitě neměli při výběru opomíjet. A to nejen z hlediska maximálního zatížení podlahy v místnosti, ale i pokud plánujete regály často přemisťovat v prostoru z místa na místo.

   5. Materiál regálů a polic

   S nosností regálů a polic také úzce souvisí jejich materiál, který rovněž deklaruje stabilitu samotného regálu a jeho funkční vlastnosti. Na trhu v současnosti můžete najít nejčastěji regály:

   Kovové regály jsou ideálním řešením, zejména pokud je u výběru regálu Vaším nejdůležitějším faktorem co největší nosnost. Kovové regály jsou vyrobeny nejčastěji ze surového či pozinkovaného plechu a proto jsou velmi pevné a stabilní a díky tomu ideální k uložení těžkých předmětů. Jejich nosnost je rovněž největší ze všech dostupných policových regálů.

   Roli výběru kovových regálů hraje ale také šířka profilu jednotlivých dílů konstrukce. Čím mohutnější bude šířka profilu, tím větší zátěž samotný regál i jeho police snesou. 
   Police kovových regálů můžete vybírat z kovu, MDF, HDF desek nebo surové dřevotřísky. Více o výhodách jednotlivých materiálu polic jsme pro Vás sepsali ve článku - Materiály polic regálu.

   Náš tip:U kovových regálů si dávejte pozor pouze na přemíru vlhkosti, která jim může uškodit a regály vlivem toho mohou zařít reznout. Kovové regály také nejsou ideálním řešením pro venkovní prostory.

   Dřevěné regály jsou vyráběny z kvalitního masivu a jsou proto skvělou volbou pokud dáváte přednost přírodním materiálům. Narozdíl od kovových regálů navíc dobře vypadají a poskytují v interiéru více hřejivý dojem. Skvěle proto zapadnou například do vinného sklepu, ateliéru či obytných prostor jako je komora, kuchyně či dětský pokoj a pracovna.

   Včetně estetické stránky jsou dřevěné regály rovněž velice pevné a stabilní. Životnost dřevěných regálů můžete navíc prodloužit nanesením dodatečného laku či barvy.
   Náš tip:V případě umístění regálu do dětského pokoje či komory můžete do regálu pořídit také úložné boxy, díky kterým získáte dostatek místa k uskladnění méně používaných hraček a potravin. 

   Pokud naopak hledáte regály s nižší hmotností, které můžete jednoduše přemisťovat a které zvládnou i vlhké prostředí, pak jsou pro vás ideální volbou regály plastové. Plastové regály díky polypropylenové konstrukci skvěle zvládnou nadmíru vlhkosti a tak je možné je umístit nejen do koupelny, ale i do sklepa a dílny. Včetně snadné manipulace z místa na místo disponují navíc také snadnou montáží.


   Náš tip:U plastových regálů si dávejte pouze pozor na nízké teploty. V mrazu se totiž plast deformuje a regály mohou začít po čase křehnout a hrozí také jejich prasknutí. 

   6. Konstrukce kovových regálů

   Dalším z kritérií, které byste určitě při volbě regálu neměli opomíjet je náročnost jeho montáže. Ta je rozdílná zejména u kovových regálů u kterých se rozlišují 2 základní typy konstrukcí a to konstrukce šroubovaná či zásuvná. U dřevěných či plastových regálů naleznete většinou pouze jednu z nich.

   Šroubované kovové regálydisponují konstrukcí, která je tvořena 4 stojinami, ke kterým se šroubují jednotlivé police pomocí šroubů matic. Jejich výhodou oproti zásuvným regálům je jejich nižší cena, kterou ovšem doprovází časově náročnější montáž. Součástí balení jsou všechny šrouby, vruty a matice. Sestavení tak dá více práce a proto šroubované kovové regály doporučujeme zejména tehdy, pokud potřebujete smontovat pouze několik kusů regálů.


   Zásuvné regály představují řešení v případě pokud nechcete ztrácet čas s dlouhou montáží. Při montáži zásuvných regálů totiž není potřeba žádného nářadí a montáž zvládnete pohodlně také bez jakýchkoliv šroubů. Jednotlivé díly do sebe pouze snadno zacvaknete. Skvěle se tak hodí zejména, pokud plánujete vybavit sklad větším množstvím regálů. Nevýhodou zásuvných regálů je však jejich vyšší cena
   7. Design vs. funkčnost

   Pro někoho je důležitý vzhled a pro někoho funkčnost. Mnohdy se ale tyto dva aspekty také kloubí. Zde záleží čistě na Vašich preferencích. Rozhodně byste ale tento faktor při rozhodování neměli opomíjet a brát na lehkou váhu. V případě optického aspektu doporučujeme při volbě regálu zvážit zejména jak bude vypadat v určeném prostředí. Měl by být jeho design spíše neutrální, nebo moderní a estetický?

    Od tohoto rozhodnutí se následně odvíjí také jeho barva a provedení. Z hlediska funkčnosti pak doporučujeme zamyslet se nad tím, jak můžeme popřípadě regál v daném místě přichytit pro jeho větší stabilitu a zda unese vše, co jsme si naplánovali. 

    Volejte zdarma
    Po-Pá 7:00 - 17:00
    logo

    Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

    B2B Partner s.r.o.
    Plzeňská 3070
    700 30 Ostrava - Zábřeh

     

    B2B Partner na biano.cz

     

    © 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
    Profesionální e-shop na mírushopsys