7 tipů: Jak vybrat kancelářskou židli podle typu postavy

7. 6. 2024

Aby se vám i při delším sezení za počítačem pohodlně a efektivně pracovalo, potřebujete k tomu správnou oporu. Základ kancelářského pracoviště tvoří právě vhodně vybraná židle, která je vybrána s přihlédnutím k vašim potřebám, proporcím a dispozicím! Připravili jsme pro vás 7 tipů, jak si vybrat židli podle typu postavy [snadno a rychle]

Ať už vybíráte pracovní židli pro sebe nebo pro své zaměstnance, při výběru kancelářské židle berte v úvahu zejména:

 • kolik hodin denně budete na židli sedět

 • existující zdravotní omezení a typ postavy sedícího
 • prostor nutný pro pohyb na židli
 • možnosti nastavení a výbavu kancelářské židle

Zjistěte potřebné rozměry

Ideální kancelářská židle či křeslo by vám mělo zaručit pohodlné ergonomické sezení a stát se při práci vaší pomyslnou druhou páteří, která vás podrží. A to zejména za předpokladu, že na židli sedíte déle než 6 hodin denně.
Při výběru kancelářské židle podle typu postavy doporučujeme proto změřit či odhadem stanovit tělesné proporce uživatele, který bude židli či křeslo využívat nejvíce. Roli hrají zejména výška, šířka postavy a délka nohou. Nezapomeňte také na případné specifické potřeby nebo zdravotní omezení, které by mohly ovlivnit samotný výběr kancelářské židle. Snadno tak přizpůsobíte všechny části židle přímo dle konkrétních požadavků a dispozic sedícího.

NÁŠ TIP: Pokud vybíráte židle pro více kolegů současně a bohužel nelze docílit toho, aby si každý pracovník zvolil židli podle svých potřeb, doporučujeme zvolit kancelářské židle, které mají široké možnosti nastavení sedáku, opěráku i područek. Nezapomeňte také na nastavitelnou bederní opěrku, kterou můžete pohodlně přizpůsobit pro drobné i vysoké postavy. 

Při odhadu potřebné velikosti jednotlivých částí židle věnujte při měření částí těla pozornost zejména těmto hodnotám:

 • Výška sedáku: změřte délku od kolene po chodidla při úhlu 90°.
 • Hloubka sedáku: zohledněte délku stehen až k zadní části kolene.
 • Šířka sedáku: vycházejte ze šířky boků.
 • Výška opěráku a opěrky hlavy: měřte od sedací části zad až po střed hlavy.
 • Umístění bederní opěrky: zajistěte správnou podporu bederní páteře.
 • Výška područek: změřte výšku od sedáku k loktu při úhlu 90°.

Tímto způsobem zajistíte, že židle bude přesně odpovídat potřebám uživatele a poskytne mu maximálně dostupný komfort a podporu přímo dle jeho dispozic.

Rozměr sedáku – výška, šířka a hloubka

Výška sedáku: Ideální výška sedáku by měla umožnit, aby se chodidla uživatele při sezení celou plochou dotýkala podlahy nebo podložky a kolenní kloub svíral úhel 90-110°. K tomu je důležité znát délku od kolene po chodidla v centimetrech.

Hloubka sedáku: Pro pohodlné sezení a správnou polohu nohou nezapomeňte zvolit také vhodnou hloubku sedáku – jde o důležitý parametr zejména pro drobnější či vyšší postavy. Zde doporučujeme změřit délku stehen až k zadní části kolene.

Obecným pravidlem je, že mezi sedací plochou a podkolení rýhou by měla ideálně být zajištěna mezera cca 2 až 4 cm při posazení co nejvíce dozadu.

Šířka sedáku: Abyste se na židli necítili stísněně a nebyli při sezení omezeni úzce posazenými područkami, změřte také šířku svých boků. Dostatečně široký sedák vám poskytne potřebný prostor a pohodlí. Šířka sedáku vždy následně koresponduje také se šířkou opěráku.

Opěrák zad a typ mechaniky – pro podporu páteře i příjemné sezení

Ideálním řešením je vybírat modely s nastavitelným opěrákem zad, který vám umožní nastavit si výšku přesně podle typu vaší postavy. Správná výška opěráku slouží jako skvělá podpora od bederní oblasti až po lopatky a měla by korespondovat s přirozenou křivkou vaší páteře. Potřebnou výšku opěráku zjistíte změřením rozměrů zad od sedací části až po ramena.
Opěrka hlavy ulevuje svalstvu a páteři v krční oblasti. Umožňuje zpravidla výškové nastavení. Pokud se rozhodnete pro výběr židle s opěrkou hlavy, doporučujeme pro zajištění správné výšky opěrky hlavy místo výšky opěráku sledovat spíše „Střed opěrky hlavy nad sedákem“, který udává vzdálenost od sedáku až po střed zadní části hlavy uživatele v místě, na kterém se o opěrku opírá.
Pro zajištění správného nastavení pohodlí nezapomeňte při volbě židle na správný typ mechaniky. Mechanika určuje nastavení sklonu opěráku židle a tím ovlivňuje i váš komfort při sezení. Vybírat můžete z 5 základních typů mechaniky.

NÁŠ TIP: Při vyšší hmotnosti uživatele myslete rovněž na možnost nastavení protiváhy (sílu odporu při zhoupnutí), která se přizpůsobí v závislosti na váze uživatele. Při vyšší hmotnosti šroub utáhneme silněji.

Bederní opěrka – komfort navíc, který oceníte

Bederní opěrka poskytne komfort a úlevu zádovému svalstvu a bederní části páteře. Všestrannou volbou jsou pak židle, které disponují bederní opěrkou s nastavením výšky a sklonu. Tím umožní nastavení nejlepší možné opory.

NÁŠ TIP: Nastavitelná bederní opěrka vám zjednoduší výběr židle tím, že si zakřivení opěráku a podporu v zadní části každý uživatel pohodlně přizpůsobí dle svých preferencí.

Nastavitelné područky - uleví svalům na rukou i ramenům

Područky by měly být co nejvíce nastavitelné (výška, šířka, úhel). Nastavitelné područky se přizpůsobí různým typům postavy a preferencím. Ruce a ramena mějte při měření uvolněné a při sezení by měly svírat pravý úhel. Správně nastavené područky ulevují nejen svalům paží, na ramenou, ale ulehčují i samotné vstávání ze židle. 

Nosnost jde ruku v ruce se sílou konstrukce

Výběr kancelářské židle ovlivňuje také vaše hmotnost, od níž se odvíjí zvolená nosnost kříže. Většina standardních židlí disponuje nosností kříže 150 kg. Údaj o nosnosti lze získat z popisku výrobku nebo ověřit u výrobce. Židle s nosností 100 kg jsou konstruovány jinak, než židle s nosností například 180 kg.

NÁŠ TIP: Židli vždy vybírejte s ohledem na hmotnost uživatele. Přetížení židle může vést k jejímu trvalému poškození.

Materiál židle – volte dle preferencí i hmotnosti uživatele

Pro pohodlné sezení zvolte správný materiál židle. V současné době jsou velice oblíbené prodyšné materiály. Pro milovníky luxusního vzhledu doporučujeme varianty z eko kůže či pravé kůže. Skvělým kompromisem mezi prodyšností a maximálním pohodlím jsou židle, které kombinují sedák s látkovým potahem a síťovaný opěrák.

Židle pro menší postavy

Pokud vybíráte židle pro osoby menšího vzrůstu, zohledněte při výběru zejména nízkou výšku a menší hloubku sedáku. Ideální volbou jsou kancelářské židle s co nejnižší nastavitelnou výškou sedáku. Kratší sedák následně snižuje tlak na zadní stranu kolen.

Výhody židlí s nízkým sedákem:

 • Nízká výška sedáku: Do 43 cm pro pohodlné sezení a správný úhel kolen.
 • Kratší sedák: Snižuje tlak na zadní stranu kolen a zajišťuje lepší komfort.
 • Přizpůsobitelnost: Nastavitelný opěrák a výška sedáku pro optimální ergonomii.
 • Výškově nastavitelné nebo sklopné područky

Z naší nabídky jsme pro Vás vybrali kancelářské židle s výškou sedáku do 43 cm:


Židle pro vysoké postavy

Pro osoby vyššího vzrůstu (řekněme 180 cm a více) je důležité zvolit židli, která nabízí maximální volitelnou výšku opěráku a hlavové a bederní opěrky - poskytne tak i vyšším lidem podporu celé páteře. Hlubší či nastavitelný sedák zajišťuje vyšším lidem ideální podporu stehen, což následně zajistí dlouhodobé pohodlí.

Výhody židlí pro vysoké postavy:

 • Větší rozsah nastavení výšky sedáku: Umožňuje nastavit správnou výšku pro pohodlné sezení.
 • Hlubší sedák: Poskytuje lepší podporu stehen a zajišťuje komfort.
 • Delší opěrák a výškově nastavitelná opěrka hlavy: Poskytuje dostatečnou oporu pro celá záda a krk.

Pro vysoké postavy jsme vybrali tyto kancelářské židle s výškou sedáku od 44 cm:


Židle XXL pro silnější postavy

Kancelářské židle XXL jsou navrženy tak, aby poskytovaly maximální pohodlí a stabilitu pro osoby s vyšší tělesnou hmotností a silnější postavou. Tyto židle vynikají svou robustní konstrukcí, vysokou nosností a širokým sedákem.

Výhody židlí XXL:

 • Vysoká nosnost: Pro bezpečné a stabilní sezení.
 • Široký sedák a opěrák: Poskytuje maximální pohodlí a prostor při sezení.
 • Houpací mechanika: Umožňuje nastavení tuhosti mechaniky přímo dle hmotnosti uživatele.
 • Zesílená konstrukce: Poskytuje optimální podporu zad, snižuje riziko vzniku zdravotních problémů. Židle jsou zpevněny tuhým rámem pro zvýšení odolnosti při vyšším zatížení.
 • Vyztužený ocelový kříž

Z naší nabídky jsme pro Vás vybrali kancelářské židle s nosností 180 kg, zpevněnou konstrukcí a extra širokým sedákem:


NÁŠ TIP: Pro ještě lepší ergonomii vašeho pracoviště zvažte pořízení výškově stavitelného stolu, který se stejně jako židle přizpůsobí výšce vaší postavy a dalším preferencím.


Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys