5 tipů: Jak vytvořit vhodný prostor pro studium

31. 7. 2023

Vhodně zařízený studijní prostor je základem pro úspěšné a efektivní učení. Pokud nyní zařizujete prostor pro studenta nebo jednoduše hledáte klidné místo pro své osobní studium a zájmy, sepsali jsme pro vás 5 tipů, které vám pomohou vytvořit ideální prostředí pro koncentrovanou práci a učení.

1. Skříně a regály efektivně oddělí prostor

Mnoho lidí se potřebuje při studiu 100% soustředit. Je tedy důležité oddělit rušivé elementy. K tomu vám poslouží prostor, který bude pro studium přímo vyhrazen.
Ideálním pomocníkem jsou paravány, které efektivně oddělí studijní prostor od ostatních částí místnosti.
Pro oddělení prostoru můžete také použít kancelářské skříně, knihovny či regály, které včetně úložného prostoru fungují rovněž jako dělící prvek.
2. Psací stoly ve správné výšce

Nejen při studiu je potřeba cítit se komfortně. Dbejte tedy na správnou ergonomii sezení i samotné pracovní plochy. Vyhnete se bolesti zad a navýšíte koncentraci pro studium.

Základ učební části by měl tvořit kvalitní psací stůl ve správné výšce. Při jeho výběru berte v úvahu i dostatek volného místa na pracovní ploše. Standardní šířka resp. hloubka psacího stolu je okolo cca 75 cm (60 až 80 cm).

Pokud vám nevyhovuje mnohahodinové sezení u psacího stolu, vyzkoušejte i občasné učení vestoje. Pořídíte-li si pro studium rostoucí zvedací stůl, sami se rozhodnete, kdy budete při učení sedět a kdy stát.
3. Kvalitní židle = základ zdravé podpory při učení

Kancelářská židle, která je přímo uzpůsobená potřebám studenta nejen skvěle doplní jeho psací stůl, ale poskytne mu i zdravou podporu a komfort při sezení. U správné židle pro studium by nemělo chybět zejména výškové nastavení, nastavitelné polohování područek či hlavová a bederní opěrka.


4. Minimalismus a neutrální barvy

Při zařizování prostoru pro studium je vhodné volit neutrální barvy, například odstíny bílé, béžové či světle šedé, které pomohou nejen při soustředění, ale vytváří i prostor pro inspiraci. Nábytek a doplňky doporučujeme volit z řad jemnějších a pastelových tónů.

5. Dostatek světla

Myslete na správné osvětlení místnosti. Pokud je světla nedostatek nebo naopak přebytek, dochází k únavě očí, ospalosti a snížení koncentrace. Je-li to možné, situujte psací stůl co nejblíže oknu. Docílíte tak nejen přístupu denního světla, ale i čerstvého vzduchu. Na pracovní ploše by neměla chybět i kvalitní lampička, která poskytne dostatek světla i při studiu v noci nebo v deštivých dnech. Při jejím umístění dbejte zejména na to, aby nestínila školákovi při čtení a psaní. 
Insert your text here

Tip závěrem

Myslete na budoucnost. Děti rychle rostou a mění se i jejich vkus a potřeby. Proto při zařizování pokoje a výběru nábytku vsaďte zejména na univerzálnost a využití do budoucna. To platí jak pro barvy, tak i pro výběr samotného nábytku.

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys