Který typ koleček vybrat?

14. 3. 2023

Kolečka vybírejte podle materiálu běhounu kola a materiálu disku kola

Materiály běhounů koleček

 • Pryž -  Často používaná bandáž, oblíbená díky ekonomické dostupnosti a pojezdovým vlastnostem. Nabízí dobrý poměr mezi valivým odporem a absorpcí rázů nerovného povrchu. Pryžová kola jsou tichá. Z estetických a hygienických důvodů se místo černé volí použití šedé pryže, která nezanechává při otěru stopy na podlaze. Na těleso kola se většinou lisuje.
 • Termoplastická pryž - Vstřikovaná pryž se používá převážně u přístrojových kol. Stejně jako standardní pryž využívá střední tvrdosti k dosažení nízkého valivého odporu a plynulosti pohybu i přes menší nerovnosti. Díky výrobnímu procesu je pak spojení s tělesem kola mimořádně silné a nehrozí oddělení. Provoz je tichý.
 • Antistatická pryž - Vykazují stejné vlastnosti jako popsané základní materiály a navíc jsou elektricky vodivé. Využívá se v elektrotechnice, zdravotnictví a farmaceutickém průmyslu. Svodový odpor je nižší než 10 000 Ohm.
 • Litý polyuretan - Litý polyuretan je ideální pro vysoké zatížení. Dosahuje i při enormní zátěži nízký valivý odpor a zároveň absorbuje rázy nerovností. Jeho vysoká elasticita, otěruvzdornost, odolnost vůči natržení a chemickému opotřebení se využívá i v těch nejtěžších provozech. Použití více nerovných površích je třeba uvážit. Pojezd je tichý.
 • Polyamid a polypropylen - Díky vysoké tvrdosti a houževnatosti jsou tato kola vhodná pro vysoká zatížení. Na rovných površích pojíždí s minimálním valivým odporem a dlouhodobá statická zátěž nedeformuje obvodový tvar. Je však nutné zvážit jejich použití na nerovnostech nebo provozech, kde hrozí značné mechanické rázy. S pohybem na nerovných površích souvisí i zvýšená hlučnost.
 • Pneu - Pryžová pneumatika plněná vzduchem se používá pro zvlášť nerovné povrchy, kde je nutné překonávat rázy. Úroveň zatížení a nahuštění pak ovlivňuje vlastnosti pojezdu, hlavně pak valivý odpor. Pneumatiky jsou usazeny na plastovém nebo ocelovém tělese. Pojezd je velmi tichý.

Materiál disku kola

 • Polyamid a polypropylen - Lehká konstrukce s dobrou mechanickou a vysokou chemickou odolností. Vhodný materiál do hygienicky náročných prostředí.
 • Lisovaný ocelový plech - Těleso je obvykle tvořeno dvěma k sobě snýtovanými disky, které jsou pozinkovány.
 • Hliníková slitina - Převážně využitá u kol pro vyšší zátěž, oblíbená pro svou nízkou hmotnost.
 • Duroplast - Speciální plastová směs odolná vysokým teplotám kolem až do 280°C.

Typ upevnění koleček

 • Středová díra - Upevnění vhodné pro umístění do trubek a nohou konstrukcí. Upevnění jedním šroubem dle uváděných rozměrů. Nutno zvážit využití u kol s aretací přímého směru, protože hrozí vychýlení z uvažovaného přímého směru.
 • Přírubová deska - Upevnění vhodné pro umístění na větších plochách a dnech. Upevnění čtyřmi šrouby dle uváděných upevňovacích rozměrů. Otvory jsou většinou protaženy na oválný tvar pro usnadnění montáže. Nejvhodnější pro pevná kola a otočná kola s aretací přímého směru, neboť zabraňuje vychýlení přímé polohy nežádoucím směrem.
Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys