9 tipů: Jak vybrat vhodnou lampu

6. 3. 2024

Správná stolní lampa dokáže nejen doladit celkovou atmosféru pokoje, ale zejména dodat světlo přesně tam, kde zrovna potřebujete. Má tak velký vliv nejen na celkovou náladu, pracovní výkon, ale i kvalitu odvedené práce. Jak ale tuto nenápadnou a přitom tak efektivní součást pracovního stolu správně vybrat, aby splnila přesně vaše potřeby? Přinášíme Vám 9 tipů, které Vám s výběrem správné stolní lampy určitě pomohou!

1. Účel použití a využití stolní lampy

Základním kritériem výběru správné stolní lampy přímo pro Vaše potřeby je bezpochyby zejména účel, ke kterému ji budete využívat. V prvním kroku byste si měli proto promyslet k čemu bude stolní lampa sloužit. Účel nám pak poskytne vhodný základ pro výběr správné volby teploty i potřebného výkonu svítidla. 

Budete používat lampu pouze na práci na počítači nebo i na občasné čtení oblíbené knihy, skript a dokumentů či využijete stolní lampu i na posvícení si u psaní?

2. Výkon světelného zdroje a intenzita světla

U stolní lampy, zejména pokud ji chcete umístit do kanceláře, je v první řadě důležité, aby disponovala velice výkonným zdrojem světla se správnou intenzitou. Intenzita světla se udává v lumenech (lm) a je ovlivněna nejen napětím, svítivostí, ale i typem žárovky. Do kanceláře není vhodné nedostatečné nebo naopak příliš ostré světlo, které unavuje zrak.

Podle odborníků by intenzita světla pro studium či kreslení měla mít alespoň okolo cca 300 lumenů. Na drobnější a detailní ruční práce například v dílně je pak vhodnější světelný zdroj s vyšší intezitou okolo cca 500 lumenů.
Náš tip: Nejlepší volbou a dokonalým kompromisem pro oba typy těchto činností jsou pak stolní lampy s možností změny intenzity světla. Nejvíce využívanou a úspornou volbou světelného zdroje, zejména do kanceláře a pro učení je pak stolní lampa s LED světlem, nejlépe integrovaným již ve stolní lampě, což je velice úsporné s dlouhou životností. 


3. Stínidlo a velikost žárovky

Při výběru správné stolní lampy vemte do úvahy také velikost jejího stínidla. Žádný druh žárovek by totiž neměl přesahovat přes stínidlo, aby Vás její světlo zbytečně neoslňovalo. V případě stínidla doporučujeme proto pořídit si lampičku s velkým stínidlem, které zabrání pronikání nežádoucích paprsků mimo vámi vybrané místo. Již hotové řešení spojení stínidla a žárovky pak představují již integrované LED světla

4. Teplota světla

U výběru ideálního světelného zdroje nehraje roli pouze jeho intenzita, ale i samotná barva světla (chromatičnost), která se udává v kelvinech (K) a označuje teplotu světla. Obecně platí že čím vyšší hodnota kelvina, tím je barva světla jasnější a studenější a naopak.

K lepšímu soustředění pro práci se pomáhá zejména studené bílé světlo, které má hodnotu většinou v rozmezí od 4500 - 6500 kelvinů. Nejvhodnější je pak denní bílá, která odpovídá barevné teplotě okolo cca 4000 kelvinů. Příjemné teplé světlo s hodnotou v rozmezí od 1800 - 3500 K je pak příjemnějším řešením například při odpočinkovém čtení oblíbené knihy. 

5. Materiál

Na kvalitu světla a celkový vzhled může mít vliv i samotný materiál stolní lampy. Stolní lampy můžete vybíratz kovu (nejčastěji nerez, chrom, hliník), který není náročný na údržbu a svým elegantním provedením navíc skvěle zapadne do jakéhokoliv interiéru.

Stolní lampy s kovovou základnou jsou také obecně těžší a stabilnější, oproti tomu plastová základna dělá stolní lampu lehčí a tím i jednodušší k přesouvání z místa na místo. Stolní lampy ze dřeva pak působí více útulněji a vzdušněji. Skvěle doplní také skandinávský styl interiéru. 

6. Velikost stolní lampy

Stolní lampy jsou většinou univerzální a svým provedením zapadnou do každé místnosti. Problém může nastat zejména u velikosti, kdy se bere v úvahu nejen velikost samotné stolní lampy, ale i prostoru ve kterém bude lampa umístěna. Aby stolní lampa prostor například příliš zbytečně nezmenšovala či se vešla na Váš pracovní stůl je dobré myslet při výběru stolní lampy tudíž také na její velikost.

Při výběru si proto změřte místo, které máte pro lampu vybráno a nezapomeňte ani na případný okolní prostor pro otočná ramena lampičky. 

7. Správné umístění zdroje světla

S velikostí stolní lampy jde pak ruku v ruce i její správné umístění. Stolní lampa by měla ideálně vždy stát na pevném podkladu tzn. na pracovní desce stolu nebo na poličce.

Pokud ovšem disponujete menším pracovním stolem nebo na pracovní ploše již nemáte pro lampu místo, můžete využít řešení v podobě stolní lampy se svěrkou ke stolu. Stolní lampu s klipem snadno přichytíte na jakoukoliv boční hranu stolu, na poličku nebo na kancelářský kontejner. 

Stolní lampa by ideálně měla být na stole či v jeho blízkosti umístěna tak, aby její světlo ozařovalo pracovní stůl pod úhlem okolo cca 60 až 70 stupňů z výšky v závislosti na výšce uživatele (vždy ovšem nad úroveň očí). Ideálním řešením je stolní lampu umístit například vedle obrazovky nebo za ní, zde si ovšem dávejte pouze pozor, aby lampa na obrazovce nezpůsobovala žádné odrazy a světlo bylo odstíněné. 

8. Kombinace s dalším osvětlením - úleva pro oči

Stolní lampy sice poskytují jasné a přímé pracovní světlo, ale především ve večerních hodinách může být přechod mezi světlem ze stolní lampy a temnou místností velice namáhávý pro oči, které se mohou velice rychle začít kazit. Ostrý přechod zároveň nutí lidské oko se neustále přizpůsobovat a vy jste tak dříve unavení.

Cenným doplňkovým zdrojem světla je proto v nočních hodinách včetně zónového osvětlení na pracovišti také celkové osvětlení v místnosti v podobě například stropního svítidla s teplou bílou barvou nebo stojací lampy, kterou můžete směle využít nejen při práci na počítači, ale i například při sledování televize. 

Stropní svítidla bývají jedním z hlavních zdrojů světla v místnosti a udávají tón celé místnosti. Pokud hledáte designové osvětlení, které podtrhne Váš interiér a dodá mu osobitý styl, vyberte si to pravé z moderních závěsných stropních svítidel.
Stojací lampy bývají originálním a praktickým doplňkem v interiéru. Neposkytují pouze světlo například ke čtení, ale svým osobitým stylem dokáží vyčarovat oázu pohody a klidu v místnosti. Oblíbené bývají nejen z tohoto důvodu, ale také díky své snadné přemístitelnosti.
9. Další chytré funkce stolní lampičky

Moderní stolní lampy včetně osvětlení poskytují již také mnoho chytrých funkcí, které při své práci u pracovního stolu v kanceláři i domácnosti jistě oceníte:

  • Nastavení teploty barvy světla
  • Nastavení síly jasu (stmívatelnost)
  • LED displej s hodinami, kalendářem
  • Dálkové ovládání - zvýší pohodlí a často rozšíří i možnosti nastavení (například pomocí chytrého telefonu)
  • Dotykové ovládání - snadnější ovládání například při rozsvicování v naprosté tmě
  • Nastavitelná ramena - zacílení na konkrétní místo, kam se díváte
  • Nastavení výšky a směru světla
  • Lupa

Tip závěrem: Energetická náročnost

Protože stolní lampa v pracovně je v provozu povětšinou delší dobu než je tomu v jiných místnostech, doporučujeme při jejím výběru zohlednit také její energetickou náročnost a zvážit zejména stolní lampu s LED světlem. Výhodou úsporných LED žárovek je nejen dlouhá životnost a vysoká odolnost, ale zejména nižší spotřeba energie a nízká teplota provozu. 

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys