Typ ložisek, odpor valivého tření a otáčení

14. 3. 2023

Aby se předmět na kolečkách rozjel, musí být silově překonán odpor. Velikost tohoto odporu je závislá na různých faktorech: zatížení, průměr kolečka, materiál a tvar běhounu, složení koleček, druh a velikost koleček.

Obecně platí:

  • kola s větším průměrem lépe překonávají nerovnosti a mají vyšší nosnost
  • kola z tvrdých materiálů (např. polyamid) nabízí nízký valivý odpor, ale horší pojezd po nerovnostech
  • kola z měkkých materiálů lépe absorbují nerovnosti, ale mají vyšší valivý odpor

Typy ložisek

  • Kluzné ložisko - Nejjednodušší forma uložení. Je odolné vůči nárazům, nemusí se u něho provádět žádná údržba, protože využívá samomazných vlastností materiálů a otěrem se zároveň zabraňuje korozi. Kluzná ložiska doporučujeme pro kolečka přístrojů, která se budou pohybovat nízkou rychlostí a na krátké vzdálenosti.
  • Válečkové ložisko - Je tvořeno ocelovými válečkovými segmenty umístěnými v plastové kleci. Válečkové ložisko se vyznačuje nízkou stavební výškou a jsou odolné vůči nárazům. Díky nižšímu valivému odporu je vhodné také pro vyšší zátěže. Není však příliš vhodné pro nejnáročnější provozní podmínky.
  • Přesné kuličkové ložisko - Kola s kuličkovými ložisky velmi nízký valivý odpor jsou proto vhodná především pro kola s vysokou zátěží. Používají se u kol s vysokým nárokem na nosnost a životnost.
Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys