7 tipů: Jak přežít horké letní dny v kanceláři

17. 7. 2023

Venkovní teploty opět stoupají do astronomických výšin a vy si nevíte rady, jak se v uzavřeném prostoru v práci co nejvíce zchladit? Přinášíme Vám 7 tipů, které Vám v boji proti nesnesitelnému teplu pomohou. Čtěte více v článku.

1. Do práce co nejdříve

První tip ke zvládnutí horkého letního dne v kanceláři můžete praktikovat například již ze startu svého pracovního dne. Pokud vám to pravidla ve firmě nebo Váš vedoucí ovšem dovolí. Zkuste si jeden den přivstat a přijít do práce dříve. Nejen, že do práce přijdete brzo ráno a tudíž se vyhnete probouzejícímu se sluníčku, ale dříve také odejdete. Vyhnete se tak nejen vysokým teplotám, ale i horké dopravní špičce. Navíc si užijete i delší čas s rodinou nebo přáteli.

chozeni z prace dříve pomůže pro letní horké letní dny v práci

2. Hodně pijte

Při vysokých teplotách je více, než kdy jindy důležité dbát také na dodržování správného pitného režimu, který by měl být alespoň cca 2 litry denně v případě nealkoholických nápojů. Americká národní akademie věd, inženýrství a medicíny ve svých oficiálních dokumentech například doporučuje denní příjem tekutin 2,7 litru pro ženy a až 3,7 litru pro muže.

Zkuste si například vždy při příchodu do práce načepovat plný džbán ledové vody a přes den z něj upíjet. Nejen, že budete vědět přesně kolik vypijete, ale nebudete muset neustále odbíhat doplňovat zásoby do sklenice. Do džbánku s vodou si můžete navíc pro osvěžení přidat také mátu, okurku nebo citrón, které Vás ještě více osvěží a zároveň zklidní v případě stresu. Abyste měli vodu co nejvychlazenější, můžete si ji přes noc vždy nechat v lednici

Náš tip: Věděli jste, že silice, které cítíme z rozpůleného citrónu, redukují z našeho těla stavy úzkosti a deprese a uvolňují napětí? V souvislosti se stresem doporučujeme se naopak vyvarovat nadměrné konzumací kofeinu, který Vás v letních dnech dokáže nepříjemně orosit a zvednout krevní tlak. Pokud Vás v práci trápí stres doporučujeme také náš článek: Jak si zpříjemnit den v práci a zbavit se stresu.

3. Dodržujte pravidelné přestávky

I když máte plno pracovních povinností a schůzek je obzvláště při vyšších teplotách dodržování pravidelných přestávek také velice důležité a u některých prací i dokonce povinností. Zkuste se například každých 40 minut zvednout a projít se, například i jen pro zdravou svačinku, za kolegou či pro vodu do ledničky. Nejen, že si pročistíte hlavu, na chvilku se zastavíte a zároveň se u toho i osvěžíte.

4. Vsaďte na lehčí jídla

Čerstvá svačinka složená ze zeleniny a ovoce rozprostřená po celý den bude mít pro Vaše tělo nejen ochlazující účinek, ale můžete jí navíc sníst, kolik jen budete chtít. Pro ochlazení jsou ideální zejména zeleninu a ovoce s vysokým obsahem vody (např. okurka, cuketa, ředkvičky, vodní meloun, jahody, hrozny, broskve…).

Pokud se navíc nechcete ohřívat zevnitř ani u oběda doporučujeme v letních dnech raději guláš se šesti nebo rozpálenou svíčkovou vynechat a vsadit například pouze na polévku či lehký zeleninový salát s kousky masa.

5. Zhasněte zářivky a zatáhněte rolety

V některých kancelářích je běžným zvykem mít i přes den žárovky (i ty úsporné) zapnuté. Ty tak po celý den vydávají zbytečné teplo. Abyste tedy teplo přes celý den udrželi, co nejdále od Vaší kanceláře doporučujeme navíc včetně zhasnutí žárovek i zatáhnout všechny rolety, zejména pak v odpoledních hodinách.

6. Lehké materiály oblečení i židle

Pokud Vám to Váš firemní dress code dovoluje při vysokých teplotách volte místo vlněného saka, uplých košilí a černých pouzdrovek do kanceláře spíše materiály z bavlny, lnu či saténu. Nejen, že jsou tyto materiály vzdušné, ale navíc i ochlazují tělo a účinně sají pot.

S materiálem oblečení jde v kanceláři také materiál potahu židle na které sedíte. Bytelné kožené židle jsou sice designové, neskutečně pohodlné a mnoho vydrží, ale pro letní dny nejsou úplně „to pravé, ořechové“. Ideální jsou pro kancelářské židle, které jsou celosíťované, nebo mají alespoň síťovaný opěrák. Právě tento typ křesel a židlí má lepší cirkulaci vzduchu a zabraňují tak zbytečnému pocení.


7. Osvěžte se rozprašovačem nebo klimatizací

Pokud potřebujete okamžitou úlevu od tepla vsaďte například na zapnutí klimatizace nebo na vodní rozprašovač a termální vodu, která Váš obličeji i tělo příjemně osvěží a hydratuje.

V případě klimatizaci ovšem pozor na její správné nastavení – teplota uvnitř by měla být maximálně o 5 až 7 stupňů méně, než je venkovní teplota. Předejdete tak teplotním šoku, který by na vás po opuštění pracoviště venku čekal. A dost možná tak své tělo ušetříte od nemoci…

Dle Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. by při sedavém zaměstnání měla být teplota v místnosti minimálně 20°C a maximálně pak 27°C. 


Jiným řešením oproti klimatizaci pak mohou být například menší větráky, které mohou být nejen příjemnější, ale zároveň zamezí klasickým dohadům o tom, jak by klimatizace měla být nastavena. Pro ochlazení nohou pak doporučujeme také pohodlnou podložku pod nohy s větráním, která vám zpříjemní nejen sezení v teplých letních dnech, ale poskytne i úlevu a relaxaci díky integrovaným masážním bodům a výškové nastavitelnosti při dlouhých hodinách za počítačem.
Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys