Paravány: Jak nejen efektivně oddělit prostor

8. 9. 2022

Ve spoustě moderních kancelářských prostorech dnes převládají spíše než oddělené samostatné kanceláře stále více tzv. "open space" prostory, ty navíc přispívají nejen k lepší komunikaci s kolegy, ale i ke vzájemné spolupráci. Pozitivní atmosféru a soustředění v open space kanceláři ale může mnohdy narušit příliš mnoho zvukových a vizuálních vjemů.

Jak tyto každodenní vjemy omezit či eliminovat a vytvořit tak i v open space pocit soukromí, bezpečí bez nepříjemných zvuků? Řešením jsou moderní a zejména praktické paravány! 

Definice a původ pojmu "paraván"

Samotné slovo paraván má kořeny v zemi divokých a hlučných tanců Flamenco Španělsku, kde značení "paravent" označuje přenosnou španělskou stěnu nebo zástěnu. Původ předmětu jako takového, který sloužil spíše jako zástěna k převléknutí či zakrytí určité části místnosti, ovšem nalezneme ještě dřívěji a to již v samotné Číně, ze které se paravány, tak jak je známe z pamětnických filmů, dostávaly do celého světa.

Postupně ale lidé začali objevovat také jejich další skryté výhody a v dnešní době tak paravány, ikdyž je mnozí považují stále pouze za obyčejné děliče místnosti, představují mnohem více! 

Hlavní výhody paravanů ve sdílených prostorech

Paravány jsou vhodným řešením například v případě open space kanceláři nebo větších sdílených místnostech. Uplatnění mohou najít ale také v klientských centrech, úřadech a všude tam, kde je třeba zajistit diskrétnost.

Nejen, že svým provedením praktické paravány jasně definují jednotlivá pracoviště a opticky tak člení interiér, ale poskytují každému pracovníkovi v otevřeném prostoru navíc také kýžený pocit soukromí a bezpečí. Pokud totiž zaměstnanci či pracovníci ve sdílené kanceláři nemají v kanceláři soukromí dochází včetně jejich nepříjemného vnitřního pocitu u nich také k znatelnému nárustu stresu a snížení pracovního výkonu i soustředění. 

Praktické paravány jsou navíc mnohem finančně dostupnější než pevně dané příčky. Nevyžadují větší stavební zásahy a jejich instalace tak neomezuje každodenní chod organizace.

Díky modernímu vzhledu navíc dnešní paravány působí také esteticky a jednoduše tak ihned zpříjemní atmosféru v místnosti a oživí každé chladné a neosobní zpracování kanceláře. Vybrané typy ale můžete využít také jako popisovací tabuli při poradách, na výstavách nebo v případě závěsných paravanů v rámci odhlučení místnosti i v přednáškových sálech.

Jak vybrat ten správný paraván?

Každá místnost či prostory vyžadují jedinečné a vyžadují individuální řešení. Při volbě a konkrétním umístění jednotlivých paravanů v místnosti proto doporučujeme vzít v úvahu zejména:

 • velikost a dispoziční řešení místnosti,
 • účel využití paravánu
 • i materiálové vlastnosti paravánu

  Paravány do kanceláře

  Paravány v kanceláři představují užitečnou pomůcku při každodenním chodu. U paravanů do kanceláře jsou na výběr zejména nejoblíbenější paravány na stůl či samostatné paravány. 

  V případě oddělení jednotlivých částí kancelářských prostor a to zejména pokud bude paraván využit pro zajištění soukromí jednotlivých pracovníků, doporučujeme volit zejména samostatné paravany a umístit je každému pracovníkovi na stůl. U paravanů na stůl doporučujeme volit pak zejména textilní či popisovací varianty paravanů na stůl. Pracovníci tak včetně pocitu soukromí a bezpečí získají rovněž i místo pro uložení a připíchnutí důležitých poznámek, upomínkových předmětů či osobních fotografií.


  Samostatné paravány můžete volně umístit k jakémukoliv stolu v odpovídajících rozměrech. Využít je lze ale také pro umístění informací důležitých pro všechny pracovníky pak doporučujeme volit samostatný paravan, který můžete umístit například doprostřed místnosti, v relaxačních zónách, čekárny nebo do jiné frekventované části pracoviště. V případě pokud bude sloužit pouze na porady či obchodní jednání můžete volit paravány s popisovatelným povrchem. Skvěle také oddělují pracovní prostor od kuchyňského koutu v menší samostatné kanceláři.


  Speciální typy paravánů

  Skleněné paravány

  Skleněné paravány jsou ideálním řešením zejména v případě pokud chcete zachovat stávající prostředí firmy. Díky jejich elegantnímu a čistému vzhledu skleněné paravány nenarušují celkový design interiéru a navíc jimi prostupuje i přirozené světlo. Sklo má také výborné akustické vlastnosti a můžete na něj i psát, popřípadě jej přelepit polepem. 

  Plexi a akrylové paravány

  Plexi paravány jsou speciálním typem paravanů, které přispívají včetně oddělení místnosti v kanceláři také ke zvýšení ochrany zdraví jednotlivých účastníků. Jsou totiž díky svým funkčním vlastnostem velice efektivní při snižování rizika rozšíření infekce a to zejména tam, kde dochází ke kontaktu více uživatelů či styku s veřejností, jako jsou například uzavřené prostory úřadů, pošt, maloobchodních prodejen a dalších prostor. Dokáží navíc velice efektivně vizuálně zvětšit prostor, jsou velice snadno omyvatelné a jejich hmotnost je až o 50% nižší než u paravanů ze skla. 


  Akrylové paravány jsou pak ideálním doplňkem obchodní přepážky, pultů prodejen a benzínových stanic a platebních míst. Jejich výhodou je také snadná instalace a jsou také ideální v boji nejen proti koronaviru.

  Závěsné paravány a akustické stěny

  Závěsné paravány a akustické stěny jsou užitečným doplňkem ke všem výše zmíněným paravanům. Slouží totiž k ještě většímu odhlučení místnosti jelikož eliminují nadměrnou ozvěnu. Snadno je tak zavěsíte na strop například přednáškového sálu, větší haly či konferenční místnosti či přilepíte na zeď v kanceláři. 
  Tip závěrem:Pro ještě větší oddělení jednotlivých pracovišť ve sdílené kanceláři můžete využít rovněž i květinovou stěnu nebo pojízdný regál na dokumenty a knihy. Pro ještě větší odhlučení místnosti pak doporučujeme na holé stěny umístit také akustické stěny, které ještě více dopomohou k redukci nadměrného zvuku a plní rovněž i funkci estetickou. 

  Volejte zdarma
  Po-Pá 7:00 - 17:00
  logo

  Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

  B2B Partner s.r.o.
  Plzeňská 3070
  700 30 Ostrava - Zábřeh

   

  B2B Partner na biano.cz

   

  © 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
  Profesionální e-shop na mírushopsys