Jak na výměnu plynového pístu, kříže a koleček Vaší židle?

10. 4. 2024

Během používání kancelářské židle se může stát, že dojde k jejímu poškození. Pokud nejde o škody na čalounění opěráku a sedáku, případně na samotném těle židle, či jeho součástech, jako jsou područky nebo hlavová opěrka, lze situaci snadno řešit za použití univerzálních náhradních dílů.

Výměna plynového pístu

Vlivem přetížení, únavy materiálu, případně nešetrného používání může dojít k poškození plynového pístu. V takovém případě se židle neudrží ve vyšší poloze a buď pozvolna, nebo najednou, se „propadne“ na svou nejnižší možnou polohu.

Tento problém lze řešit za použití univerzálního náhradního plynového pístu.

Než se pustíte do nákupu, prvně vymontujte původní píst z židle a proveďte nezbytné měření, kterým se ujistíte, že zvolíte tu správnou náhradu.

Postup demontáže pístu

1. krok - Píst z mechaniky, která je připevněna ke spodní straně sedáku, vytáhněte krouživým pohybem směrem ven z mechaniky pomocí sikovek. V případě, že bude potřeba píst dále využívat, obalte místo kontaktu pístu s kleštěmi hadrem nebo tvrdším kartonem, aby nedošlo k poškození pístu.

 2. krok - Nyní je zapotřebí vytáhnout píst z kříže. Před tímto krokem doporučujeme z kříže demontovat kolečka, která by mohla při vytloukání pístu vyskočit a poškodit se.

3. krok - Přes kus dřevěného špalíku (laťky), popřípadě kartonu, vytlučte píst z kříže pomocí kladiva. V případě, že píst již nebudete používat, na poškození nehleďte.

Po demontáži za pomocí šuplery změřte vnější horní a dolní průměr pístu. Zároveň doporučujeme změřit i orientační délkový rozsah pístu ve vysunutém i zasunutém stavu. Tato hodnota po výměně ve výsledku ovlivní rozsah výšky sedáku i celkové výšky židle.

Na základě naměřených hodnot vyberte vhodný náhradní kompatibilní píst z naší nabídky:


Následně stačí nový píst zasunout do kříže Vaší židle a mechaniku se sedákem nasunout na horní část pístu. Než na židli usednete, ujistěte se, že jsou obě strany pístu správně zasunuty a při prvním usednutí dbejte zvýšené opatrnosti.

Výměna kříže

Pokud dojde u židle k poškození, typicky prasknutí, základního kříže, nemusíte zoufat. Za použití náhradního univerzálního kříže může židle nadále sloužit svému účelu.

Postup demontáže kříže je podobný, jako v případě demontáže pístu, jen s tím rozdílem, že z pístu demontujete pouze samotný kříž.

Před objednáním náhradního kříže změřte průměr vstupního otvoru pro plynový píst, abyste zajistili kompatibilitu se svou židlí. Zároveň změřte celkový průměr stávajícího kříže. Tato hodnota je důležitá především z důvodu zajištění dostatečné stability. Obecně platí, že čím je kříž širší, tím lepší oporu židli díky širšímu rozpětí koleček poskytuje.

Také zvolte vhodný materiál. Kříže jsou k dispozici buď v ocelové, hliníkové, anebo plastové variantě. První dvě možnosti vynikají díky pevnějšímu matriálu vyšší nosností i odolností vůči zátěži. Zároveň pak vypadají elegantně. Plastový kříž má výhodu hlavně v příznivé pořizovací ceně.

Při instalaci nového kříže do něj stačí nainstalovat kolečka a zasunout spodní část plynového pístu židle.


Výměna koleček

Kolečka kancelářských židlí jsou dodávána v několika základních variantách. Tou první jsou tvrdá kolečka pro měkké podlahy, typicky skvěle použitelná především pro koberce. Druhou kategorii tvoří měkká kolečka, která jsou určena pro provoz na tvrdých površích, jako jsou například plovoucí či vinylové podlahy, dlažby a podobné.

Mimo těchto dvou kategorií v nabídce najdete také zátěžová kolečka, která jsou univerzální a hodí se na všechny typy povrchů. Navíc mají větší průměr a celkově zaručí plynulejší pohyb zatížené židle. Tato kolečka jsou díky svému speciálnímu povrchu také více šetrná vůči podlaze, po které se pohybují.

Pokud používáte vyšší židli, kde hrozí riziko pádu, případně chcete zamezit nežádoucímu pohybu židle, doporučujeme použití kluzáků, které poskytnou dostatečnou stabilitu.

Samotná výměna koleček je velice jednoduchá a zvládne opravdu každý. Stačí židli položit do horizontální polohy a kolečka tahem vysunout z pouzdra kříže.

Instalace nových koleček pak probíhá pouhým nasunutím.

U drtivé většiny moderních kancelářských židlí jsou použita kolečka s průměrem čepu 11 mm. Tato hodnota odpovídá také modelům z naší nabídky.
Náš tip: Zvažte rentabilitu opravy a prohlédněte si modely, které nabízíme v akci 1+1 ZDARMA!

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys