5 tipů: Jak vybrat zahradní nábytek

6. 3. 2023

Přemýšlíte v současnosti, jak vybrat zahradní nábytek na Vaši zahradu, terasu či balkón tak, aby odpovídal přesně Vašim potřebám a stylu? Sestavili jsme pro Vás 5 tipů, které Vám s výběrem toho správného venkovního posezení pomohou.

1. Slazení s interiérem

Hned na začátku je dobré si ujasnit, v jakém stylu a barvách chcete Váš zahradní nábytek mít. Při výběru zahradního nábytku je důležité vzít v úvahu nejen okolí zahrady, ale i styl ve vaší domácnosti.

Koneckonců Vaše zahrada je vlastně taková další místnost v domě, která se přes léto stává nejen Vaším útočištěm ve chvílích relaxace, ale třeba i prostorem pro home office či pro společné trávení času s rodinou. Je tedy pouze na vás, zda Váš nábytek chcete mít v souladu se zbytkem nábytku v domě či se stane jeho naprostým protikladem.

2. Analýza venkovního prostoru

Vaším největším limitem při výběru zahradního nábytku se ovšem stane právě až samotný prostor Vaší zahrady. Budete muset vzít v úvahu nejen její velikost, kterou máte k dispozici, ale i co vše je v tomto prostoru možné zrealizovat. Zavedeným pravidlem je, že byste nábytkem neměli zaplnit více než dvě třetinyprostoru, pak by již zahrada, terasa či balkón působily přeplněně. Při výběru nábytku berte v potaz také to, na čem bude nábytek stát. Bude nábytek umístěn na dřevěných prknech, trávě nebo na dlažbě?

Náš tip: Prostor zahrady si doporučujeme pro lepší vizualizaci například i nakreslit a přeměřit část prostoru, určenou pro venkovní posezení metrem. 

3. Relax či společné stolování?

Dobré je také popřemýšlet nad tím, jak vlastně trávíte na zahradě nejčastěji svůj čas. V případě, kdy se na zahradě scházíte hlavně na společný oběd či večerní grilování určitě oceníte jídelní zahradní sestavy, které včetně židlí a křesel obsahují i klasický jídelní stůl.
Pokud plánujete na zahradě spíše odpočívat a jen tak relaxovat s knížkou v ruce, doporučujeme volit spíše relaxační zahradní nábytek, který je tvořen zpravidla pohovkou, křesly doplněnými o konferenční stolek.


Pokud by Vás lákala kombinace obojího, pak doporučujeme zakoupit například zahradní jídelní set, který okolo doplníte zahradní lavičkou, lehátky či třeba houpačkou, u kterých se Vám následně otevírají dveře pro další kreativní kombinace jejich uspořádání na zahradě.


Náš tip: Máte přes léto hodně návštěv a málo prostoru? V tomto případě doporučujeme volit jednoduše skladné stohovací židle, které jednoduše v případě potřeby vytáhnete a následně zase schováte.

4. Správný materiál je základ

Se zvoleným stylem Vašeho venkovního prostoru jde následně ruku v ruce také samotný materiál zahradního nábytku, který jej neodmyslitelně utváří. Kovový nábytek můžete například volit pro moderní vzhled. Pro více tradiční styl zahrady i domácnosti pak doporučujeme volit spíše umělý ratan.

Dobrý nábytek je pevnýs vysokou nosnostíodolný a dlouho vydrží. Měl by být také nenáročný na údržbu. V zásadě také nedoporučujeme kupovat nábytek s nosností nižší než 90 kg na sedací místo. Jaké jsou nejoblíbenější materiály zahradního nábytku?

  • Umělý ratan - zahradní nábytek z umělého ratanu vydrží déšť i mráz, nevybledne a navíc je velice lehký a vyniká dlouhou životností i odolností proti UV záření.
  • Plast - plastový nábytek patří mezi lehčí materiály, které jsou ovšem velice jednoduché na údržbu a vydrží Vám například na balkoně či na zahradě celý rok. U velice levných výrobků ovšem pozor na blednutí barev a nosnost materiálu.
  • Slitiny kovu - kovový nábytek vyniká zejména svou stabilitou a moderním vzhledem. U zahradního nábytku můžete vybírat kovový nábytek nejčastěji z ocele či hliníku. Kovovvý nábytek patří mezi nejdostupnější alternativy, má také dlouhou životnost, nerezaví a je mimořádně odolný.
  • Dřevo - nábytek ze dřeva je nestárnoucí klasikou. Dřevo je oblíbenou variantou, zejména pokud tíhnete k přírodním materiálům. Potřebuje ovšem pravidelnou péči a ochranu před vlhkostí, aby na něm nevznikla nevzhledná šedá patina. Obecně platí, že čím tvrdí dřevo, tím je delší jeho životnost.

Důležitou roli u materiálu hraje také jeho váha. Kovový nábytek patří mezi opravdu těžký materiál, který ovšem jen tak snadno často nepřenesete. Naproti tomu plastový nábytek je sice lehký, ale při špatném počasí může být poškozen. 

Náš tip: Myslete také na to, že kovový i dřevěný nábytek, pokud není součástí zastřešeného prostoru je potřeba na zimu uklízet například do zahradního domku. Proto je potřeba mít pro ně připraveno i místo na zazimování.

5. Údržba

Při výběru zahradního nábytku je důležité myslet také na jejich údržbu a skladování v zimních měsících. Nejlepší je samozřejmě jej jen otřít vlhkým hadříkem. V tomto směru je velmi praktický plastový nábytek. Méně již dřevěný nábytek z masivu, který je před sezónou potřeba natřít nejlépe teakovým olejem, jež zajistí jeho delší životnost.

Údržbu v podstatě nepotřebuje ani umělý ratanKovový nábytek pak stačí také občas otřít, ale hlavně promazat spoje, aby nazačal po čase vrzat. Vhodné je také použití antikorozního nástřiku.

Co vše se vyplatí k zahradnímu nábytku dokoupit?

K zahradnímu nábytku můžete na zahradu dokoupit také například okrasné květináče, které ihned prostor obzvláštní, stojany na kola či UV lampy proti hmyzu. Na domácí či restaurační zahrádku pak doporučujeme také kompaktní plynové grily. Pro více inspirace prozkoumejte naši sekci DŮM A ZAHRADA
Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys