Ekologie na pracovišti: 5 tipů, jak v zaměstnání vyjít vstříc planetě

18. 3. 2024

Chtěli byste v práci prosadit udržitelnější a ekologičtější procesy? Zlepšení udržitelnosti na pracovišti může být někdy opravdu výzva. V článku Vám poradíme 5 jednoduchých triků, jak do každodenního chodu vaší společnosti i po malých krůčcích zakomponovat procesy s minimálním dopadem na ekologii.

1. Začněte u kancelářských potřeb, zejména papíru

Prvním krokem k udržitelnému pracovišti je zejména snížení množství odpadu a jeho správná recyklace. V kancelářích a na administrativních pracovištích je nejčastějším odpadem papír. Pokuste se snížit množství využívaného papíru například tím, že využijete papír do posledního nepopsaného kousku. Na poznámky, náčrty či pracovní verze dokumentu lze použít i papír již z jedné strany popsaný či omylem vytištěný.

Tiskněte jen dokumenty, které opravdu potřebujete

Při tisku papíru si dobře rozmyslete, zdali je nutné dokumenty opravdu vytisknout nebo vám postačí je mít v elektronické podobě. Pokud je tisk nevyhnutelný, doporučujeme si vytisknout oboustranně pouze ty stránky, které potřebujete.

Využívejte recyklované materiály

Krokem k vyšší papírové udržitelnosti může být také použití recyklovaných kancelářských potřeb (spisové desky, papíry, složky, pořadače, bloky, balící materiály atd.), z neběleného papíru, který obsahuje snížené množství chemikálií použitých ve výrobním procesu.

2. Recyklace a skartace

Nikdy nevyhazujte odpady do smíšeného odpadu. Pokud Vaše firemní prostory zatím nenabízí možnost třídění odpadu, třiďte alespoň papír. Dle webové stránky siegl.cz padne na jednu tunu novin asi 24 stromů, recyklace papíru má proto smysl.






























































Pokud se rozhodnete v rámci recyklace odpadů jít ještě dále, obraťte se ve firmě na toho, kdo je za nakládání s odpady zodpovědný a zjistěte, zdali může oddělené koše na tříděný odpad u vás ve firmě zřídit. Pro přehlednost je doporučujeme označit jasnými nápisy a symboly.
Pozor, důležité dokumenty je potřeba skartovat. Skartovačky Vám pomohou nejen udržet zákonem stanovené požadavky na ochranu dat, ale také Vám vytvoří skvělého pomocníka ve formě hoblin a skartovaného papíru.






























































Náš tip: Skartovaný papír může být cenným doplňkem kompostu (urychlí totiž proces rozkladu). Skvěle poslouží také například jako podestýlka pro zvířata v místním útulku nebo na blízké farmě. 

3. Roli hrají jednorázové obaly, ale i třeba káva

Snížení míry odpadu se netýká ale pouze administrativních částí budovy. Epicentrem velkého produkování odpadů je také firemní kuchyňka a jednorázové kelímky a nádobí. Zkuste omezit jejich používání na minimum. Doneste si do práce vlastní osobitý hrníček či cestovní láhev na vodu. Při obědě využívejte běžné vybavení kuchyňky – příbory, skleničky, talíře. Plastové obaly lze vyměnit za vratné krabičky či obaly z bambusu – biologicky odbouratelné.

Důležitou roli hraje také firemní káva. Namísto kávových kapslí je vhodným řešením mít ve firemní kuchyňce umístěn kávovar se zrnkovou kávou, nejlépe fair-trade. I tento na první pohled malý detail podtrhne vůli vedení společnosti jít cestou udržitelnosti ve všech oblastech činnosti.

Náš tip: Kávovou sedlinu lze efektivně využít navíc dále například jako efektivní čistič ucpaného dřezu a trubek či třeba jako hnojivo k podpoře růstu a energie rostlin na firemní zahrádce i v celé interní části společnosti.

4. Efektivní využívání elektrické energie

Ke snížení míry energie (samozřejmě té elektrické) lze přispět snadno vypínáním počítače na konci pracovního dne či vypojením jednotlivých spotřebičů ze zásuvek. Nenechávejte nikdy spotřebiče v pohotovostním režimu. Stand-by režim je negativní daň za pohodlí, která se Vám opravdu na konci roku nemusí při více zařízeních vyplatit. Úsporným řešením je také využívání notebooku místo počítače – máte-li ho k dispozici. Notebooky spotřebovávají totiž mnohem méně energie.

Přirozené světlo i LED žárovky

Pokud je to možné, využívejte ve vašich prostorách také naplno přirozené světlo. V případě umělého osvětlení doporučujeme využít praktické úsporné LED žárovky.  Pokud v daném prostoru, ať už na toaletách, v zasedacích místnostech nebo v kuchyňce nikdo není, vždy zhasínejte.

5. Do práce autobusem nebo v rámci spolujízdy

Z hlediska životního prostředí je také velký rozdíl, zda-li vaši zaměstnanci jezdí do práce samostatně autem, veřejnou dopravou nebo třeba na kole. Pozor, cesta do práce je přeci jen soukromá záležitost každého z nás. Jako zaměstnavatel můžete ale v rámci udržitelnosti přispět k motivaci svých zaměstnanců například odměnami za ekologické chování, organizací spolujízd či například financováním tzv. pracovní jízdenky.

Ekologie se dá ušetřit ale například i na služebních cestách či při hybridní práci z domova. Služební cesty nejsou vždy nezbytně nutné – skvěle svůj účel splní i on-line hovor či videokonference. Hybridní práce navíc nejen, že sníží dopady na ekologii, ale přispěje i ke zlepšení pohody zaměstnanců.

Tip závěrem: Zapojte kolegy!

Když se do procesu zlepšení udržitelných procesů zapojí celá firma, budete mít větší motivaci a z maličkosti se postupem času může stát velká zásluha. Nejen, že budete mít jako firma pocit zadostiučinění, ale stoupnete také v očích svých zákazníků.

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys