9 tipů: Jak zařídit dětský pokoj pro školáka? [snadno a chytře]

9. 9. 2022

S příchodem školního roku přichází na scénu nejen školní povinnosti, ale i nový režim zejména pro čerstvé prvňáčky. V tomto období nastává nejvyšší čas uzpůsobit potřebám učení i dětský pokoj vašeho školáka. Jak ale dětský pokoj pro školáka vybavit a na co je dobré určitě při přeměně nezapomenout? Přinášíme Vám 9 tipů, díky kterým zařídíte dětský pokoj pro učení jednoduše a chytře.

1. Začněte řádnou inventurou

Ještě před samotnou přeměnou pokoje a nakupováním nového nábytku doporučujeme ale udělat ve stávajících věcech v místnosti  řádnou inventuru. Vemte na pomoc budoucího školáka a společně vytřiďte nepotřebné věci a hračky, se kterými si již nehraje. Zjistíte tak nejen případné nedostatky, které lze ihned odstranit, ale možná Vás při třídění napadne i jiné rozvržení prostoru či barevné provedení jednotlivých prvků nábytku.

2. Při zařizování vsaďte na útulnost a neutrální barvy

Pokoj Vašeho školáka by měl působit i nadále zejména útulně. S příchodem školních povinností je ale potřeba vnést do pokoje i trochu řádu a organizace tak, aby měl školák vždy vše na očích i po ruce. Co se týče barev, určitě doporučujeme vyhnout se výrazně barevným prvkům, které nejen, že nenabízí prostor pro fantazii, ale mohou navíc i zbytečně rozptylovat pozornost školáka od učení.

Při zařizování studentského pokoje doporučujeme při výběru nábytku a dalších prvků vsadit raději na neutrální barvy, které navozují pocit lehkosti, moudrosti, usnadňují změny a symbolizují nový začátek. Jsou jimi například:

  • bílá,
  • béžová,
  • světle šedá

    Tyto barvy pomohou dítěti nejen při soustředění, ale vytvoří i prostor pro inspiraci, obdobně jako například čisté plátno malířovi při kreslení obrazu. Volit můžete ale také z řad barevných tónů například zelené, růžové a modré, které navozují klid a vytváří pocit pohody, kterou Váš školák určitě po dni stráveném ve škole určitě ocení. 

    3. Pokoj rozdělte na 3 hlavní části

    Víme, že každá domácnost i dětský pokoj je osobitý a originální a při jeho zařizování hraje roli mnoho faktorů. Dětský pokoj pro učení by měl ale obsahovat v zásadě 3 části, jimiž jsou:

    • zóna pro učení
    • zóna na hraní
    • zóna klidu a odpočinku

      Každá z těchto zón má samozřejmě svá specifika a je velice důležité, aby byly navzájem v budoucím pokoji od sebe viditelně rozděleny. Zónu na hraní, která doposud hrála značnou roli se nyní zmenší a její hlavní roli nahradí zóna pro učení. Dítě by se v učební zóně mělo cítit zejména bezpečně a mělo by se mu zde dobře soustředit. Včetně obecných doporučení by ale zóna pro učení měla poskytovat i prostor pro individuální potřeby dítěte. Zóna pro spánek by pak měla být výhradně vyhrazena k odpočinku a nést se v uklidňujících barvách. 

      4. Kvalitní psací stůl je základ

      Základ učební části by pak měl tvořit zejména kvalitní psací stůl s dostatkem manipulačního i úložného prostoru v podobě například šuplíků. Školákovi by se u něj mělo nejen dobře sedět, ale měl by poskytovat i dostatečně velké místo na psaní, čtení či malování. Standardní šířka resp. hloubka dětského stolu by měla být cca 75 cm. U psacího stolu by mělo být také dostatek prostoru pro umístění všeho potřebného jako jsou například praktické organizéry na stůl nebo úložné boxy pro umístění psacích potřeb. Pod stolem by pak neměl chybět ani praktický odpadkový koš.






























































      Tip: Každý ze školáků potřebuje svůj vlastní prostor pro učení. V případě dětského pokoje pro 2 děti v paneláku můžete vybírat z variant dvojitých stolů či dva stoly srazit jednoduše k sobě.

      5. Ke stolu vyberte vyhovující židli

      Dětský stůl a vyhovující židle jdou spolu ruku v ruce. Židle, která je přímo uzpůsobená potřebám dítěte nejen skvěle doplní psací stůl, ale poskytne dítěti i zdravou podporu pro jeho budoucí fyzický růst. Židle by tak měla být nejen výškově nastavitelná, aby se plně přizpůsobila výšce dítěte ale také zejména ergonomická s funkcemi jako je například nastavitelné polohování, područek či opěrky na záda.










































































      Výšku židle doporučujeme nastavit tak, abydítě při sezení na židli dosáhlo celou plochou chodidel na podlahu a paže v lokti dítěte by pak měly svírat pravý úhel. U dětské židle by neměly chybět ani kolečka, díky kterým se může školák samostatně přisunout ke stolu a osvojit si tak i samostatnost při učení.

      6. Úložný prostor rozšíří i police či knihovna

      V rámci rozšíření úložného prostoru můžete psací stůl Vašeho školáka doplnit také o praktické poličky, jež skvěle doplní prostor nad psacím stolem či větší knihovny a regály, které doporučujeme umístit tak, aby měl školák vše vždy ihned na očích a po ruce. Dítě si navíc díky ukládání věcí do poliček více osvojí také schopnost třídit své pomůcky a organizovat své učivo, které určitě v budoucnu i nadále využije.








































































































      Police a regály tak poskytnou další úložné prostory i pro školní potřeby. Řešením v případě menšího prostoru mohou být ale také praktické mobilní kontejnery k dětskému psacímu stolu, které díky kolečkům jednoduše přemístíte přesně tam, kam zrovna potřebujete.

      7. Dostatek přírodního i umělého světla

      Při zařizování dětského pokoje pro učení myslete určitě také na dostatek přírodního a umělého světla. Psací stůl doporučujeme umístit v dětském pokoji nejen v blízkosti okna, ale na jeho pracovní ploše by neměla navíc chybět ani lampička, která poskytne dostatek světla i například v deštivých dnech. Při umístění stolní lampičky dbejte zejména na to, aby nestínila školákovi při čtení či psaní. V případě praváků by tak měla být umístěna na levé či přední straně a u leváků naopak. 






































      8. Rozvrh hodin na nástěnku či popisovací tabuli

      Prostor nad stolem můžete využít pro umístění nástěnky či popisovací tabule, na kterou si školák může umístit nejen rozvrh hodin a týdenních aktivit, důležité termíny či připomínky, ale i oblíbené obrázky či plakáty, které bude mít vždy na očích.


















































      Náš tip: V rámci týdenních aktivit či rozvrhu hodin můžete využít také týdenní plánovací tabule, které díky již předpřipraveným polím poskytnou ještě větší přehled nad probíhajícím týdnem. 

      9. Myslete i na budoucnost

      Od začátku je dobré myslet ale také ekonomicky. Děti rychle rostou a s nimi i jejich vkus. Při zařizování pokoje a výběru nábytku proto vsaďte zejména na univerzálnost a využití v budoucnosti, a to nejen barev, ale i například samotného stolu či židle. 

      Tip závěrem

      Pokud si chcete být jisti, že se Váš školák bude cítit v pokoji dobře, klidně jej do zařízování také zapojte. Posílíte tak nejen jeho kreativitu, ale i sebedůvěru.

      Volejte zdarma
      Po-Pá 7:00 - 17:00
      logo

      Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

      B2B Partner s.r.o.
      Plzeňská 3070
      700 30 Ostrava - Zábřeh

       

      B2B Partner na biano.cz

       

      © 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
      Profesionální e-shop na mírushopsys