9 tipů: Jak si zařídit zahradní skleník

15. 3. 2023

Zahradní skleník může být skvělým způsobem, jak vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu a navíc si i o kousek více prodloužit pěstitelskou sezónu. Zahradní skleník lze využívat totiž již od jara až do podzimu jako univerzální prostor, kde můžete také snadno pěstovat, ale i předpěstovávat své oblíbené rostliny, ovoce a zeleninu. Ve skleníku si navíc jednoduše můžete vytvořit krásné prostředí pro odpočinek a relaxaci.

Pokud tedy nyní uvažujete nad koupí zahradního skleníku, máme pro Vás 9 tipů, jak si skleník na zahradě zařídit tak, aby vyhovoval nejen vašim pěstitelským potřebám, ale i potřebám vaší zahrady. 

1. Výběr vhodného typu zahradního skleníku

První krok při zařizování skleníku a vyšlápnutí k soukromému pěstitelskému ráji by určitě měl směřovat k určení parametrů pro výběr správného skleníku.

Při výběru skleníku, který bude splňovat nejen potřeby vybraných rostlin, ale i prostoru jsou proto důležité zejména:

  • Umístění
  • Velikost
  • Materiál konstrukce i výplně

Umístění skleníku na zahradě

Zahradní skleník potřebuje na Vaší zahradě vhodné místo, kde nebude stát v cestě, bude zajištěno zavlažování a zároveň se do skleníku dostane co nejvíce slunce. Při výběru umístění proto doporučujeme vybírat místo, kde bude skleník co největší část dne vystaven slunci a zároveň dostatečně chráněný před nárazovými větry. Ideálním řešením je proto skleník umístit například u zdi domu s jížní orientací. Blízkost domu navíc oceníte také v případě otevírání či zavírání oken skleníku.

Velikost

S umístěním skleníku jde ruku v ruce také samotná velikost zahradního skleníku, která je závislá nejen na prostoru vaší zahrady, ale i potřebách pěstování vámi vybraných rostlin. Skleník by tak měl být nejen dostatečně velký na to, aby se do něj vešly všechny vybrané rostliny, bylinky a regály, které v něm plánujete, ale zároveň i dostatečně malý, aby se vešel na vaší zahradu.

Minimální rozměry skleníku by měly být ideálně cca 2,5 x 2 metry. Ideálním řešením pro vypěstování dostatku zeleniny a ovoce například pro čtyřčlennou rodinu je pak skleník o rozměrech 8 m2 na šířku a výškou cca 2 metry.


















































Jak je to se stavebním povolením? Pokud bude mít váš skleník méně než 40 m² a zároveň bude nižší než 5 m, nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení. Skleník musí být zároveň umístěn v odstupové vzdálenosti nejméně 2 metry od hranice pozemku!

Náš tip: Pokud uvažujete o menším prostoru pro pěstování, do kterého umístíte pár vámi vybraných okrasných rostlinek, bylinky či třeba oblíbenou zeleninu menšího vzrůstu i množství pak pro Vás může být naopak ideálním řešením praktické zahradní pařeniště.

Materiál skleníku

Aby Vám skleník či pařeniště vydrželi co nejdéle, je vhodné myslet také na materiál jejich konstrukce a výplně. V případě materiálu konstrukce můžete volit například mezi konstrukcí z odolných hliníkových profilů, pozinkované oceli či konstrukce plastové, která je ovšem méně trvanlivá a více náchylná k poškození vlivem počasí.

U materiálu výplně můžete vybírat mezi výplní ze skla či dutinkového a komůrkového polykarbonátu. Sklo patřilo vždy v rámci výplně skleníků mezi hojně využívané materiály. Do popředí se ale poslední dobou stále více dostává u zahrádkářů zejména polykarbonát, který má oproti sklu mnohem lepší izolační vlastnosti, menší hmotnost, nerozbije se a je také méně náročný na pevnost základů.

U výběru skleníku nebo pařeniště hraje tak roli vícero aspektů, které musíme brát před samotnou koupí v potaz.

2. Příprava vhodného místa pro umístění skleníku

Jakmile si vyberete vhodný prostor, velikost i materiál vámi vybraného skleníku, můžete se směle pustit do přípravy zvoleného místa, kde bude skleník dlouhodobě umístěn. Vybrané umístění doporučujeme v prvním kroku zejména důkladně rozměřit, označit kolíky a ohraničit provázkem. Na každé straně můžete pro jistotu přidat vždy zhruba 8 - 10 centimetrů.

Následně si připravte tzv. pevnou půdu. Shrňte horní travní drn a vyberte všechny velké kořeny, které by mohly překážet v rovnosti povrchu i při tvorbě případných záhonů. Základnu skleníku je třeba následně důkladně vyrovnat pomocí vodováhy. V případě přípravy terénu můžete skleník umístit na zarovnaný terén pomocí kotevních pilotů anebo vykopat v každém rohu díru o hloubce zhruba 40 - 50 cm, do které zabetonujete patky základny. Skleník můžete následně sestavit dle návodu výrobce a jednoduše jej umístit na předem připravené piloty či základnu.

3. Pěstování ve skleníku

Jakmile máte skleník kompletně sestaven a pevně umístěn, přichází ten správný čas na přípravu samotného pěstování a rozhodnutí o tom, zda-li budete chtít pěstovat své bylinky v květináčích nebo spíše v záhonech.

V případě pěstování v květináčích nemusíte řešit nic dalšího a směle se pustit do pěstování všech vámi vybraných bylinek a rostlin.

Jak ale založit záhon ve skleníku? V případě záhonů je na druhou stranu třeba je nejprve vytvořit, a to na levé, pravé straně skleníku nebo do tvaru U, tak aby mezi záhony vznikla praktická ulička. Typ U je u zahrádkářů ve skleníku tím nejoblíbenějším. Cestičku ve skleníku doporučujeme vytvořit minimálně o šířce 50 cm. Pro zpevnění uličky pak můžete zvolit například cihly, které poslouží navíc také k akumulaci tepla ve skleníku.

U záhonů můžete dále volit mezi vyvýšenými záhony do skleníku nebo hloubenými, které jsou u zahradníků obecně oblíbenější, praktičtější a poskytují větší výšku pro pěstování. Šířka samotných záhonů by pak měla být ideálně taková, abyste pohodlně dosáhli i na jejich konec.

4. Dostatečné větrání pro optimální teplotu 

Pro pěstování rostlin je důležité zajistit i dobré větrání skleníku. Správnému skleníku by tak neměl chybět ani dostatek oken. Zvolit můžete manuálně nebo automaticky otvírané okno. Automatické okno se řídí venkovní teplotou, a je proto vhodné především pro zahrádkáře, kteří se nemohou o skleník starat pravidelně.

Pro správný růst rostlin je důležité pravidelně sledovat také aktuální teplotu a vlhkost vzduchu ve skleníku, které nám naznačí zcela přesně, kdy je třeba skleník vyvětrat. Obecně je ideální skleník vyvětrat vždy zejména ráno, během dne i večer.

Díky pravidelnému odvětrávání zabráníte nejen přehřívání skleníku v letních měsících, hromadění horkého vzduchu a následnému poškození rostlin, ale i tvorbě houbových chorob mezi rostlinami a plísní v chladnějším období.

5. Pravidelné zavlažování

Pro správný růst rostlin v každém skleníku je důležité včetně častého větrání také jejich pravidelné zavlažování. U zavlažování můžete volit mezi automatickými systémy, které ovšem vyžadují zavedenou elektřinu a vodu nebo pokud jste zastánci klasiky a rádi si při zalévání odpočinete od starostí, můžete využít například zahradní tlakové hadice a sud na dešťovou vodu.

Sud na dešťovou vodu následně doporučujeme umístit přímo před skleník, abyste měli zdroj zalévání blízko.  
































Náš tip:Dešťová voda pro zalévání ve skleníku by měla být nejen měkká, ale navíc i dostatečně ohřátá. Do sudu s dešťovou vodou je vhodné umístit také praktické ponorné čerpadlo, které dokáže čerpat vodu i z větší hloubky.






































6. Správné osvětlení

Rostliny i byliny ve Vaší zahrádce potřebují včetně dostatku vody a vzduchu také dostatečné množství světla. Zajistěte proto, aby byl skleník umístěn nejen na slunném místě. Pokud Vámi vybrané místo nemá dostatek přirozeného slunečního světla, zvažte instalaci umělého osvětlení v podobě LED světel až po výbojky.

7. Praktické nástroje a nářadí

Aby bylo pěstování ve vašem zahradním skleníku úspěšné, je důležité mít po ruce také všechny správné nástroje. Do zahradního skleníku proto doporučujeme pořídit z praktických nástrojů zejména například kultivátor, motyku, lopatu, nůžky na řezání rostlin, ale i například již dříve zmíněnou zavlažovací hadici, postřikovače, kovové tyče na podepření vyšších rostlin a jiné nástroje na údržbu skleníku.

Správné podmínky ve skleníku vám pak pomohou ještě více zajistit například termometr, vlhkoměr i ochrana před škůdci.

8. Využijte prostor naplno – praktické regály a stolky

Skleník může být včetně květináčů či záhonů vybaven také praktickým systémem regálů, stolů či závěsy pro případné odložení nepoužívaných truhlíků, zahradních směsí či přípravků a stínění. Jejich správné umístění pomůže nejen využít prostor skleníku co nejlépe, ale i poskytnout vašim rostlinám optimální podmínky pro jejich růst.

Policové regály jsou například skvělým řešením v případě malého skleníku nebo omezeného prostoru. Můžete do nich uložit nejen menší rostliny a bylinky, ale i například veškeré nářadí a nástroje.

Pro přesazování či práci s rostlinami a posbíranou úrodou určitě ve skleníku oceníte také jednoduchý pracovní stůlProstor pod ním navíc můžete využít také například pro pěstování žampionů a jiných hub. V případě menšího prostoru můžete volit i například praktické skládací stoly.

Tip závěrem: Pravidelná údržba a čistota

Posledním aspektem, který je ve skleníku nezbytný pro zdravý růst vašich rostlin je také jeho pravidelná údržba, která zahrnuje nejen odstraňování opadlého listí a jiných organických materiálů, které by mohly sloužit jako živná půda pro škůdce, ale také čištění oken, podlahy. Důležitá je také pravidelná kontrola stavu konstrukce a systému zavlažování

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys