UPOZORNĚNÍ: Dne 25.04.2024 v době od 5:00 do 11:00 došlo na našich webových stránkách k výpadku komunikačních služeb. Zprávy, zaslané v tuto dobu na naše e-mailové adresy, nebyly doručeny. Omlouváme se za komplikace. Více zde.

7 tipů: Jak vybrat vhodný odvlhčovač vzduchu?

13. 12. 2023

Vysoká vlhkost v místnosti má z dlouhodobého hlediska negativní dopad nejen na naše zdraví, ale také i na kvalitu našeho bydlení. Vlhké prostory jsou navíc ideálním prostředím pro tvorbu plísní a parazitů. Odvlhčovače vzduchu nejen, že účinně sníží vlhkost jednorázově, např. při vytopení, povodních či malování, ale pomáhají i dlouhodobě například při astmatu.

Jak ale vybrat ten správný odvlhčovač vzduchu pro Vaše prostory? Připravili jsme pro Vás 7 tipů, které Vám s jeho výběrem pomohou!

1. Velikost místnosti

V prvním kroku je důležité rozhodnout zejména, jak velkou plochu bude potřeba zbavit nadměrné vlhkosti a zvolit místnost, ve které bude odvlhčovač umístěn.

Každý odvlhčovač vzduchu je vybaven ventilátorem, zajišťující oběh vzduchu a při zvolené velikosti místnosti by vhodný odvlhčovač měl přečerpat všechen vzduch v místnosti ideálně dvakrát za hodinu.

Náš tip: Pokud budete odvlhčovač vzduchu využívat ve více místnostech a často přemisťovat, doporučujeme si při měření velikosti plochy vybrat tu největší místnost v domácnosti či komerčním prostoru.

2. Kapacita odvlhčování

Při výběru správného odvlhčovače je nejdůležitějším parametrem zejména kapacita odvlhčování, která nám udává kolik litrů vody během 24 hodin odvlhčovač pohltí (přefiltruje). Potřebnou odvlhčovací kapacitu můžeme přibližně odvodit od velikosti prostoru a aktuální orientační vlhkosti v místnosti.

Vždy je lepší zvolit odvlhčovací kapacitu raději vyšší, než aktuálně potřebujeme. Odvlhčování bude navíc nejen rychlejší, ale i tišší. 

Vyšší kapacitu cca o 5l/24h doporučujeme zvolit také v případě, pokud nemáte např. v koupelně, kuchyni zajištěn přirozený či umělý odvod vlhkosti (okno, digestoř). Obecně také platí - čím vyšší hodnota odvlhčovací kapacity, tím výkonější odvlhčovač. 

Náš tip:Pokud přesně nevíte, jak vysoká je aktuální vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti nebo komerčním prostoru, doporučujeme se při výběru vhodného odvlhčovače orientovat dle vlhkosti s hodnotou cca 80 %. Ideální vlhkost v místnosti by měla být pak cca 45  - 60%.

3. Objem nádrže (l)

Objem nádrže je dalším důležitým parametrem, a to zejména z hlediskapočtu přestávek při naplnění přístroje. Většina odvlhčovačů se totiž při naplnění automaticky vypne a nádobu je třeba ručně vylít. Průměrný objem nádoby se u odvlhčovačů pohybuje obvykle v rozmezí mezi 2 – 7 litry.

Zde tedy také platí, čím větší objem nádrže (l), tím méně pozornosti bude potřeba a odvlhčovač bude déle bez přestávky pracovat.

4. Hlučnost

Pokud se rozhodnete odvlhčovač místnosti umístit do místnosti určené na spaní, je zejména v tomto případě dobré zvážit také kritérium jeho hlučnosti. Průměrná hlučnost odvlhčovačů se pohybuje cca v rozmezí 32 – 50 dB, což můžeme přirovnat například k hrčení chladničky či třeba zapnutému větráku (syčení).

Odvlhčování můžete samozřejmě kdykoliv na noc také přerušit nebo u vybraných pohlcovačů přepnout do tiššího nočního režimu, pokud jím daný odvlhčovač ovšem disponuje.

5. Spotřeba elektřiny (el. proudu)

Odvlhčovače patří obecně mezi energeticky náročná elektrozařízení, a to hlavně z hlediska jejich delšího provozu i mnoho hodin bez přestávky. Pokud tedy pro Vás ostatní parametry nejsou ve větší míře rozdílné, možná je pro Vás toto kritérium tím rozhodujícím.

Při výběru dle spotřeby elektřiny doporučujeme srovnat zejména spotřebu elektrického proudu odvlhčovače a jeho kapacitu odvlhčování (l/24h).

6. Teplota místnosti a typ odvlhčovače

Teplota místnosti je důležitým kritériem, zejména tedy pokud v prostorech dochází ke kolísání teplot nebo pokud se výrazně liší od teploty pokojové. Dle teploty v místnosti, ve které chceme odvlhčovat vlhký vzduch, pak volíme i samotný typ odvlhčovače

Podle teploty v místnosti můžeme následně vybírat mezi odvlhčovači kondenzačními, určenými pro místnosti s pokojovou teplotou okolo cca 20°C nebo odvlhčovači adsorpčními, ideálními i pro nevytápěné studené prostory, kde se teplota pohybuje okolo 1 až 15°C.

    Náš tip:Na teplotu v místnosti doporučujeme dbát zejména u kondenzačních odvlhčovačů, které mohou při nízkých teplotách namrzat a omezovat se jejich funkce.

    7. Hmotnost

    Pokud hodláte odvlhčovače využívat ve více místnostech v domácnosti, je při výběru vhodného odvlhčovače vhodné vzít v úvahu také jejich hmotnost a celkové rozměry. Zejména z důvodu jejich přemisťování.

    Doplňkové funkce a vlastnosti

    Chcete u svého odvlhčovače i další doplňkové funkce? Spousta odvlhčovačů na trhu nyní nabízí včetně pohlcení vlhkosti také čištění vzduchu přes HEPA filtr, ionizátor, který vypouští do ovzduší záporné ionty a vytváří vzduch podobný tomu přímořskému nebo uhlíkový filtr, který odstraní v místnosti i nepříjemný zápach i plyny.

    Výhodným benefitem je také to, pokud odvlhčovač disponuje například chytrými funkcemi jako jsou například:

    • ovládání přes WIFI
    • displej na odvlhčovači
    • časovač
    • Anti-Freeze
    • automatické vypnutí
    • alarm při naplnění nádoby
    • automatický restart

    Tip závěrem

    Ke snížení vlhkosti v místnosti Vám v menší míře pomohou také přírodní odvlhčovače vzduchu, kterými jsou například rostliny anglického břečťanu, bambusové palmy, tillandsie, kapradiny či například orchidej, která nejen, že absorbuje vlhkost, ale zároveň i ochlazuje Váš dům.

    Z naší nabídky doporučujeme:






































    Volejte zdarma
    Po-Pá 7:00 - 17:00
    logo

    Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

    B2B Partner s.r.o.
    Plzeňská 3070
    700 30 Ostrava - Zábřeh

     

    B2B Partner na biano.cz

     

    © 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
    Profesionální e-shop na mírushopsys