Každý z nás máme své vlastní cíle, plány a představy o budoucnosti, které mohou být splněny v řádech desítek let, jednoho roku, ale i třeba měsíců či za několik dnů. Jak ale tyto cíle a představy stanovit v čase a vymezit si přesné postupy k jejich dosažení, které budou opravdu fungovat?
Přinášíme Vám 7 tipů, které Vám pomohou si efektivně naplánovat své cíle krok po kroku a usnadnit tak mnohdy klikatou cestu k jejich dosažení.
Ještě před tím, než si začnete stanovovat osobní cíle pro další období svého života či firemní, týkající se dalšího směru vašeho podnikání, je dobré se v prvním kroku zamyslet a zrekapitulovat si zejména období v minulosti (roky, měsíce, dny). Můžete si například sepsat, co bylo v minulosti nejlepší a proč, co bylo naopak nejtěžší a co byste chtěli hlavně v příštím období konkrétně změnit.
Pomocí tohoto shrnutí si nejen lépe uvědomíte, co v příštím roce či období chcete nebo už nikdy nechcete opakovat, ale také jaká změna je pro Vás či Vaše podnikání potřeba. I proto je tato část při plánování velice důležitá a je třeba ji při plánování věnovat dostatek času.
Náš tip: Pro lepší shrnutí můžete místo klasického papíru vyzkoušet pro lepší vizualizaci také praktické popisovací tabule či flipcharty. Nejen, že budete mít své úspěchy a neúspěchy každý den na očích, ale můžete na ně kdykoliv dopsat novou věc, která Vás zrovna napadne.
Pokud již máte rekapitulaci minulosti hotovou, je nyní důležité si, ještě před začátkem samotného plánování, také ujasnit konkrétní cíle na další období. Ještě než začnete plánovat si proto doporučujeme odpovědět zejména na tyto otázky:
Při stanovování cílů byste měli být co nejvíce konkrétní a vyhýbat se stanovování obecných, těžko dosažitelných cílů, které Vás mohou nakonec spíše demotivovat. Například místo "Chci se více hýbat" můžete zvolit třeba vhodnější cíl typu "Budu chodit třikrát denně běhat kolem rybníku". Při stanovování cílů berte také ohled na své osobní, fyzické a finanční možnosti.
Cíle máme stanoveny, sepsány a nyní je čas určit jejich priority v průběhu stanoveného období. Při hodnocení cílů si doporučujeme sepsat všechny Vaše stanovené cíle na papír či na popisovací tabuli a následně jim stanovit priority v průběhu daného období. Své cíle si můžete rozdělit na nejdůležitější, neodkladné a na ty, které mohou určitou chvíli ještě počkat.
Náš tip: Při delším časovém období, které se skládá z více sezón, si vaše cíle doporučujeme rozdělit na více menších etap.
Při stanovování priorit doporučujeme k vašim cílům uvést již také rovnou konkrétní termíny jejich požadovaného splnění. Stanovené termíny nejen, že zvýší vaši motivaci, ale budete navíc také i přesně vědět, do kdy musíte svůj cíl splnit. Při stanovení termínu si můžete rovnou naplánovat upomínky v telefonu. Budete mít tak nejen přehled o všem, ale zároveň také nic nezmeškáte.
K organizaci seznamů termínů, osobních a pracovních úkolů nebo dlouhodobých projektů můžete využít jakékoliv dostupné diáře, to-do listy, které můžete nosit kdykoliv u sebe. Pokud se ovšem většinu dne pohybujete na jednom místě, doporučujeme sáhnout po plánovacích tabulích, které budete mít denně na očích.
Plánovací magnetické tabule jsou neocenitelnými pomocníky při plánování a organizaci všech důležitých aktivit spojených s chodem Vaší firmy. Hojně využívané jsou ale čím dál častěji plánovací nástěnky i v osobním životě, pro děti i v domácnosti, například při rozvržení domácích úkolů, kroužků a úklidu. Vybírat můžete nejen roční plánovací tabule, ale i měsíční nebo týdenní.
Pokud jste si v předešlých krocích nastavili realistické a dostupné cíle i jejich termíny splnění, budete si chtít nyní odškrtnout co nejvíce položek co nejdříve. Motivace se při plnění vašich cílů tak stane vaším novým hnacím motorem, který vás bude neustále posouvat k vytouženým představám a snům. Zejména u těch soutěživých z Vás!
Při stanovování našich cílů si je určitě všichni z nás začneme ihned představovat neboli vizualizovat. Abyste si tuto představu uchovali po delší dobu a měli ji vždy na očích, doporučujeme si k jejímu brzkému naplnění vytvořit také tzv. Vision board nebo-li nástěnku snů, nástěnku vizí či nástěnku cílů.
Pokud si totiž své představy zobrazíte v reálném obraze a budete je mít vždy každý den na očích, uvidíte vše z jiného či svěžího pohledu a budete vždy cítit pocity, které ucítíte pokud svého cíle dosáhnete.
Nástěnku snů "Vision board" tak proto doporučujeme mít umístěnou zejména tam, kde se během dne pohybujete nejvíce - například u sebe v bytě, pokoji či ve vaší kanceláři nad pracovním stolem.
Náš tip: Co budete potřebovat k vytvoření vision boardu? Korkovou nástěnku nebo popisovací tabuli jako podklad. Hromadu vytištěných obrázků a fotografií a také samotné připínáčky, fixy i samolepící pásky.
Při plánování svých cílů se zkuste zamyslet rovněž i nad tím, co a proč uděláte ve svém životě či ve firmě jinak, abyste svého cíle dosáhli. Pamatujte zejména vždy na to, že cesta k úspěchu a splněnému cíli nemusí být vždy trnitá a plná starostí a nezdarů.
Naopak nové zkušenosti a zážitky Vám mohou přinést do Vašeho života zejména radost, uspokojení a mnohdy i úlevu. Najděte si proto svůj vlastní způsob, který Vám bude co nejvíce vyhovovat, ať si svůj posun či posun vaší firmy co nejvíce zpříjemníte a ulehčíte.
Pro dosažení všech vašich cílů je tak důležité mít v neposlední řadě nastaveny také pravidelné každodenní návyky, které vyhovují přesně Vašim potřebám a které Vás posunou v před na Vaší cestě. Můžete si je vytvořit i krůček po krůčku.
Stanovte si například časy, kdy si půjdete zaběhat, strávíte čas s rodinou, nebo si poslechnete odborný podcast a následujte je. Můžete se ze začátku v rámci rutiny a produktivity i motivovat různými menšími odměnami.
Nakupování
Služby