7 tipů: Jak zařídit venkovní prostory [snadno a chytře]

8. 4. 2024

Máte ve svém firemním areálu k dispozici větší zahradu? Nebo jste se rozhodli zkrášlit ve firmě již dlouho smutně přehlíženou menší firemní terasu? Přinášíme Vám 7 tipů, jak zařídit venkovní prostory (snadno a chytře).

1. Analýza venkovního prostoru

Ať už ve své firmě máte k dispozici rozlehlou zahradu či disponujete pouze menší teráskou, je v obou případech v prvním kroku důležité si při jejím zařizování celý proces pečlivě dopředu naplánovat a rozhodnout, co do venkovního prostoru bude potřeba umístit.

Začněte vytvořením plánku současného stavu

Cesta k vybavení vašeho venkovního prostoru začíná jeho zhodnocením. Do úvahy doporučujeme v prvním kroku vzít nejen:

  • velikost vašeho venkovního prostoru,

  • jeho geografickou orientaci,

  • ale i dosavadní terén a podlahy

Pro lepší vizualizaci si celý venkovní prostor doporučujeme zakreslit do zjednodušeného plánku a přeměřit část prostoru, určenou pro venkovní posezení, metrem.

Analýza venkovního prostoru Vám pomůže nejen zjistit, jak s jak velkým prostorem můžete manipulovat, ale skvěle poslouží také ke snadnému a efektivnímu rozmístění, výběru zahradního nábytku i vhodných rostlin.

2. Účel a podoba venkovního prostoru

Podoba venkovního prostoru by vždy měla být přizpůsobena nejen konkrétní společnosti, architektonickému typu budovy, ale zejména i osobnostním rysům vašich zaměstnanců.

Dobré je tak popřemýšlet také nad tím, jak vaši zaměstnanci v těchto prostorách budou nejčastěji trávit svůj volný čas a k čemu bude zahrádka primárně sloužit.

Mějte na paměti, že každý zaměstnanec ocení o své obědové pauze či přestávce jinou formu odreagování od intenzivní kontinuální práce.

3. Vytvoření samostatných zón

Venkovní prostor doporučujeme rozdělit do samostatných zón.

Díky odděleným zónám, které budou plnit svůj vybraný účel si ve vašem venkovním prostoru tak své místo najdou nejen bavící se skupinky kolegů, ale například i kolega, který se ve chvíli pauzy raději stáhne do ústraní či kreativec, který pro kapku inspirace rád vyhledá klid a čerstvý vzduch v tiché části vašeho venkovního prostoru.

Jednotlivé části mohou být rozděleny například na:

  • oázu klidu, kde si mohou vaši zaměstnanci odpočinout, dát si dvacet a relaxovat
  • prostor pro setkávání s kolegy i pořádání meetingů
  • prostor pro stravování a občerstvení
  • sportovně – relaxační zónu
  • tichou zónu pro čtení odborných, vzdělávacích materiálů či pro samostatnou práci

Vhodně zařízený a oddělený venkovní prostor dokáže nejen dobít baterky všem zaměstnancům, ale zároveň bude mít i pozitivní vliv na firemní kulturu.

4. Zahradní nábytek - vsaďte na pohodlí a odolnost

Při volbě zahradního nábytku doporučujeme volit zahradní nábytek a venkovní vybavení z odolného a kvalitního materiálu, jelikož bude vystavován nejen větru, dešti, ale i pravidelnému UV záření. Měl by také snést i vyšší zatížení. Do venkovního prostoru nikdy neumisťujte nábytek pro vnitřní použití.  

Mezi odolné materiály zahradního nábytku se řadí například slitiny kovu (zejména hliník), umělý ratan, plast či tropické dřevo (teak a eukalyptus).

Při výběru materiálu zahradního nábytku myslete proto také na jeho snadné a časté přenášení z místa na místo. Zahradní nábytek by měl mí také nízkou hmotnost.

5. Jaký zahradní nábytek do venkovního prostoru umístit?

Venkovní prostory vybavte zahradním nábytkem podle svých možností i počtu zaměstnanců. Základem je pohodlné sezení. Pro venkovní posezení nabídněte hostům a zaměstnancům různé alternativy a druhy posezení.

Při rozmisťování zahradního nábytku ve venkovním prostoru si nejprve rozmyslete, kam postavíte ten nejširší a největší kus nábytku. Budete mít jistotu, že se do prostoru vejde i větší posezení. Následně kolem něj můžete rozmístit samostatné zahradní židle a stolky.

Zahradní a piknik sety pro pauzy na oběd

V jídelní části venkovního prostoru využijete zejména praktické a snadno omyvatelné piknik sety či hotové zahradní sestavy. Větší skupinky zaměstnanců si zde mohou sníst nerušeně svůj oběd, navzájem si popovídat nebo probrat pracovní záležitosti. Využít je lze také v rámci teambuildingu realizovaném na čerstvém vzduchu:


















































Samostatné venkovní židle a stoly

Pro pohodlné posezení při odpolední kávě můžete ve venkovním prostoru různě rozmístit také samostatné venkovní zahradní židle a křesla, které si zaměstnanci mohou snadno přenést na místo, kde se při pauze budou cítit nejvíce příjemně:


















































K odložení kávy, svačiny, časopisu či notebooku doporučujeme zahradní židle doplnit také o venkovní stoly a menší stolky:














Pro chvíle relaxace do odpočinkové zóny pak skvěle zapadnou například i zahradní lehátka:














Pokud disponujete větším venkovním prostorem, můžete, v rámci variability zahradního nábytku, umístit u vchodu do budovy také zahradní lavičky:




















































































































NÁŠ TIP: Při výběru zahradního nábytku myslete nejen na dostatek míst k sezení, ale i na dostatečně velké uličky a prostor mezi zónami. Zavedeným pravidlem je, že by zahradní nábytek neměl přesáhnout více než dvě třetiny celkového venkovního prostoru. Jinak by působil přeplněně.

6. Venkovní vybavení

Markýzy a slunečníky

Slunce sice mnohdy ihned zvedne náladu, ale pro větší pohodlí je dobré, pokud bude venkovní prostor v některých oblastech chráněn navíc střechou, roletou, stínící plachtou či markýzou. Zaměstnanci se zde budou moci před paprsky i deštěm snadno schovat.
Boční zatahovací markýzy jsou pak efektivním řešením při ochraně před větrem, prachem či v rámci samostatných porad jednotlivých oddělení:




















Venkovní odpadkové koše a popelníky

Pokud máte ve své firmě kuřáky, je vhodné myslet také na ně. Vytvořte poblíž budovy prostor, který bude opatřen venkovním košem s popelníkem, lavičkou případně přístřeškem. Prostor by měl být dostatečně oddělen od ostatních částí tak, aby kouř nezasahoval do volných chvil ostatních kolegů.




























































































Stojany na jízdní kola

Jezdí Vaši zaměstnanci rádi do práce na kole? Nebo se Vám před prodejnou naopak hromadí kola příchozích zákazníků? Nic nedokáže zkazit první dojem tak rychle, jako odstavená kola bez ladu a skladu u hlavního vchodu vaší budovy. Stojan na jízdní kola můžete vybírat do zdi nebo betonu. Umístěte jej na vhodně zvoleném místě a dejte cyklistům jasně najevo, kde mají svá kola zaparkovat.
























































Bezpečnostní kamery

Pro zvýšení bezpečnosti doporučujeme ve firemním areálu rozmístit také venkovní bezpečnostní kamery s detekcí pohybu, nočním viděním a sledováním na dálku. Poslouží nejen k ochraně vašeho majetku a osob, ale i sledování aktivity v konkrétních oblastech.








Vhodným řešením v letních dnech mohou být také praktické lapače hmyzu:


























7. Rostliny a osvětlení pro zpříjemnění atmosféry

Pro zútulnění vašeho firemního areálu nebo zvelebení menší terasy můžete venkovní prostor doplnit o stojany na květiny, květináče, sošky či malá světýlka. Různě barevné dekorace venkovní prostory krásně osvěží.




























































































Správné osvětlení následně nejen podpoří atmosféru venkovního prostoru, ale zajistí i bezpečí po setmění. V areálu zvažte instalaci také kvalitních venkovních světel nebo solárních lamp. Solární lampy můžete během slunečných dnů bez starosti nabít. Vydrží vám svítit celou noc bez potřeby elektřiny.

NÁŠ TIP: V areálu doporučujeme volit více typů svítidel. Menší svítidla je vhodné umístit k příjezdové cestě, kde splní svůj účel a zároveň budou působit nenápadně. Ke vchodovým dveřím můžete naopak umístit svítidla s originálním designem a zpracováním.

TIP ZÁVĚREM: Snadná údržba a pravidelná péče

Při volbě zahradního nábytku a venkovního vybavení berte v potaz i snadnou údržbu, která Vám zabere minimum času. Volte materiály, které lze otřít pouze vlhkým hadříkem. Snadno udržovatelný je například zahradní nábytek plastový, kovový. Nejvíce času na údržbu zabere nábytek dřevěný, který je potřeba před i po sezóně natřít nejlépe teakovým olejem.

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2023 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys