Zpět do: Zajímavosti

Únava v práci: Jak s ní zatočit?

14.1.2021

Energie na nule a chuť vrátit se zpátky do vyhřátých peřin. Těžko bychom hledali někoho, kdo v práci nikdy nebojoval s únavou. Pohled na hodiny, které nám naznačují, že před sebou máme ještě několik hodin, kdy musíme být plně koncentrování, pak může fyzicky bolet. Alespoň za pět minut spánku bychom v takových situacích platili zlatem.

Čím si od únavy v takových případech pomoct? Máme pro Vás pár tipů!

Čerstvý vzduch a pitný režim
Některé nápady jsou po ránu více než špatné. Například horká sprcha nebo přetopené prostředí v autě či kanceláři. Větší podpora únavy pravděpodobně neexistuje. Proto je důležité si správně vyvětrat a ideálně si také dopřát sklenici studené vody, případně chlazených vitamínů.

Kávu ano, nebo ne?
Velice sporným pomocníkem v boji proti únavě je káva. Někomu pomoci může, jiného ve vyčerpání pouze utvrdí.  Rozhodující může být spousta faktorů, například to, kolik pohybu po vypití kávy budete mít.

Dostatek cukru
Cukry nemusí být vždy úplně špatné. Například v případě únavy může být kombinace nějakého ovoce, které si dopřejeme na svačinu, dost užitečné. Alespoň na malou chvíli. Oproti tomu bychom se měli vyvarovat těžkým jídlům, které naši únavu spíše podpoří.

Pohyb a zase pohyb
Dlouhodobé sezení a monotónní činnost vede často k únavě i u člověka, který se naopak vyspal skvěle. Právě proto, pokud pohyb není přirozenou součástí vaší práce a máte například sedavé zaměstnání, je dobré se alespoň čas od času zvednout a vyrazit od počítače pryč. Pro pití, na toaletu, vyzvednout či předat nějaké dokumenty jinému oddělení a podobně.