Zpět do: Zajímavosti

Skladování chemikálií: Čím se řídit?

3.4.2020

Některé z chemických prostředků jsou v současných dnech nedostatkovým zbožím. Jak jsme ale zmínili v předchozím článku, není složité si například dezinfekci vyrobit přímo doma. Ne každá chemie je ovšem tak snadná na přípravu i skladování. Jak bychom měli větší množství, případně méně bezpečné chemické prostředky skladovat? 

Nejprve bychom měli brát v potaz, že na skladování chemikálií jsou dány normy. Za účelem skladování chemických látek je potřeba mít odpovídající prostory, označení látek a podobně. Podrobné pravidla jsou k dohledání na internetu, například na stránkách bozpprofi.cz

Základem je samozřejmě výběr správné nádoby. Možností jsou sudy, kanystry nebo jiné nádoby. Větší množství kapallin je pak možné skladovat také v IBC kontejnerech.

Pro co nejlepší manipulaci a případné dávkování do menších lahví a dóz, je možné opatřit například mosazným kohoutkem, výpustný kohoutek, nebo dávkovač k plastovým kanystrům. Důležité je také nezapomenout na krizové případy, kdy dojde k úniku kapalin. Pro tyto případy je dobré, a dle norem také nutné, mít po ruce sorbenty. Praktickou věcí jsou rovněž záchytné vany.

Neméně podstatné je při skladování chemikálií správný výběr regálů, či bezpečnostnch skříní.