Zpět do: Inspirace

Paravány aneb jak nejen efektivně oddělit pracovní prostor

1.9.2022

Ve spoustě moderních kancelářských prostorech dnes převládají spíše než oddělené samostatné kanceláře stále více tzv. "open space" prostory, ty navíc přispívají nejen k lepší komunikaci s kolegy, ale i ke vzájemné spolupráci. Pozitivní atmosféru a soustředění v open space kanceláři ale může mnohdy narušit příliš mnoho zvukových a vizuálních vjemů.

Jak tyto každodenní vjemy omezit či eliminovat a vytvořit tak i v open space pocit soukromí, bezpečí bez nepříjemných zvuků? Řešením jsou moderní a zejména praktické paravány! 

Definice a původ pojmu "paraván"

Samotné slovo paraván má kořeny v zemi divokých a hlučných tanců Flamenco Španělsku, kde značení "paravent" označuje přenosnou španělskou stěnu nebo zástěnu. Původ předmětu jako takového, který sloužil spíše jako zástěna k převléknutí či zakrytí určité části místnosti, ovšem nalezneme ještě dřívěji a to již v samotné Číně, ze které se paravány, tak jak je známe z pamětnických filmů, dostávaly do celého světa.

Postupně ale lidé začali objevovat také jejich další skryté výhody a v dnešní době tak paravány, ikdyž je mnozí považují stále pouze za obyčejné děliče místnosti, představují mnohem více! 

Hlavní výhody paravanů ve sdílených prostorech

Paravány jsou vhodným řešením například v případě open space kanceláři nebo větších sdílených místnostech. Uplatnění mohou najít ale také v klientských centrech, úřadech a všude tam, kde je třeba zajistit diskrétnost.

Nejen, že svým provedením praktické paravány jasně definují jednotlivá pracoviště a opticky tak člení interiér, ale poskytují každému pracovníkovi v otevřeném prostoru navíc také kýžený pocit soukromí a bezpečí. Pokud totiž zaměstnanci či pracovníci ve sdílené kanceláři nemají v kanceláři soukromí dochází včetně jejich nepříjemného vnitřního pocitu u nich také k znatelnému nárustu stresu a snížení pracovního výkonu i soustředění. 

Praktické paravány jsou navíc mnohem finančně dostupnější než pevně dané příčky. Nevyžadují větší stavební zásahy a jejich instalace tak neomezuje každodenní chod organizace.

Díky modernímu vzhledu navíc dnešní paravány působí také esteticky a jednoduše tak ihned zpříjemní atmosféru v místnosti a oživí každé chladné a neosobní zpracování kanceláře. Vybrané typy ale můžete využít také jako popisovací tabuli při poradách, na výstavách nebo v případě závěsných paravanů v rámci odhlučení místnosti i v přednáškových sálech.

Jak vybrat ten správný paraván?

Každá místnost či prostory vyžadují jedinečné a vyžadují individuální řešení. Při volbě a konkrétním umístění jednotlivých paravanů v místnosti proto doporučujeme vzít v úvahu zejména:

  • velikost a dispoziční řešení místnosti,
  • účel využití paravánu
  • i materiálové vlastnosti paravánu

Paravány do kanceláře

Paravány v kanceláři představují užitečnou pomůcku při každodenním chodu. U paravanů do kanceláře jsou na výběr zejména nejoblíbenější paravány na stůl či samostatné paravány. 

Paravány na stůl

V případě oddělení jednotlivých částí kancelářských prostor a to zejména pokud bude paraván využit pro zajištění soukromí jednotlivých pracovníků, doporučujeme volit zejména samostatné paravany a umístit je každému pracovníkovi na stůl. U paravanů na stůl doporučujeme volit pak zejména textilní či popisovací varianty paravanů na stůl. Pracovníci tak včetně pocitu soukromí a bezpečí získají rovněž i místo pro uložení a připíchnutí důležitých poznámek, upomínkových předmětů či osobních fotografií.

Samostatné paravány

Samostatné paravány můžete volně umístit k jakémukoliv stolu v odpovídajících rozměrech. Využít je lze ale také pro umístění informací důležitých pro všechny pracovníky pak doporučujeme volit samostatný paravan, který můžete umístit například doprostřed místnosti, v relaxačních zónách, čekárny nebo do jiné frekventované části pracoviště. V případě pokud bude sloužit pouze na porady či obchodní jednání můžete volit paravány s popisovatelným povrchem. Skvěle také oddělují pracovní prostor od kuchyňského koutu v menší samostatné kanceláři.

Speciální typy paravánů

Skleněné paravány

Skleněné paravány jsou ideálním řešením zejména v případě pokud chcete zachovat stávající prostředí firmy. Díky jejich elegantnímu a čistému vzhledu skleněné paravány nenarušují celkový design interiéru a navíc jimi prostupuje i přirozené světlo. Sklo má také výborné akustické vlastnosti a můžete na něj i psát, popřípadě jej přelepit polepem. 

Plexi a akrylové paravány

Plexi paravány jsou speciálním typem paravanů, které přispívají včetně oddělení místnosti v kanceláři také ke zvýšení ochrany zdraví jednotlivých účastníků. Jsou totiž díky svým funkčním vlastnostem velice efektivní při snižování rizika rozšíření infekce a to zejména tam, kde dochází ke kontaktu více uživatelů či styku s veřejností, jako jsou například uzavřené prostory úřadů, pošt, maloobchodních prodejen a dalších prostor. Dokáží navíc velice efektivně vizuálně zvětšit prostor, jsou velice snadno omyvatelné a jejich hmotnost je až o 50% nižší než u paravanů ze skla. 

Akrylové paravány jsou pak ideálním doplňkem obchodní přepážky, pultů prodejen a benzínových stanic a platebních míst. Jejich výhodou je také snadná instalace a jsou také ideální v boji nejen proti koronaviru.

Závěsné paravány a akustické stěny

Závěsné paravány a akustické stěny jsou užitečným doplňkem ke všem výše zmíněným paravanům. Slouží totiž k ještě většímu odhlučení místnosti jelikož eliminují nadměrnou ozvěnu. Snadno je tak zavěsíte na strop například přednáškového sálu, větší haly či konferenční místnosti či přilepíte na zeď v kanceláři. 

Tip závěrem: Pro ještě větší oddělení jednotlivých pracovišť ve sdílené kanceláři můžete využít rovněž i květinovou stěnu nebo pojízdný regál na dokumenty a knihy. Pro ještě větší odhlučení místnosti pak doporučujeme na holé stěny umístit také akustické stěny, které ještě více dopomohou k redukci nadměrného zvuku a plní rovněž i funkci estetickou.