Zpět do: Zajímavosti

Open space: Pomocník, nebo přežitek?

2.6.2020

Nejdříve jsme je znali jen z amerických filmů, po čase už se ale dostaly také k nám. Řeč je o kancelářích typu open space. Jak už překlad napovídá, jedná se o větší kancelář s otevřeným prostorem, kterou spolu sdílí více zaměstnanců. Prvotní nadšení vystřídají často rozpaky z nedostatků, které tento styl kanceláří má. Jaké jsou hlavní výhody a co lze naopak pokládat za ty největší nevýhody? A co zasadilo v poslední době open space nějvětší ránu?

Výhody? Spousta!

Nepochybně bychom našli mnoho výhod, které jsou spojeny s užíváním open space. Jednoznačně mezi ně patří úspora místa, větší průhlednost práce jednotlivých zaměstnanců, či snazší komunikace mezi jednotlivými pracovníky.  Další výhodou může mít open space také v případě, že se svými nejbližšími kolegy obtížně hledáte společná témata, kterými byste mohli svůj pracovní proces proložit. Čím více lidí, tím větší pravděpodobnost, že s některými z nich budete mít stejné zájmy.

Když produktivita dostane na zadek…

Daň za tato pozitiva ovšem může být poměrně vysoká. Spousta zaměstnanců pracujících v open space při svých odpovědích na otázky ohledně pracovního prostředí často skloňuje pojmy jako je nedostatek soukromí, obtížná koncentrace (a tedy i nižší produktivita) či přílišný hluk.

Nehledě na to, že především poslední měsíce během pandemie ukázaly, že koncentrace většího počtu lidí na jednom místě nejsou úplně tím nejšťastnějším řešením. Ačkoliv se dnes v případě open space často využívají moderní prvky v podobě zástěn, paravánů a podobně, stále to neřeší otázku hluku. Většina firem, které tento styl kanceláří využívají, proto nabízí také možnost práce z domu. Pokud se tedy zaměstnanec potřebuje při plnění některých náročnějších úkolů více snažit, může si zvolit, zda se například doma „zavře mezi čtyři stěny“ nebo zůstane v rušné kanceláři.

Raději informujte

Předem je proto důležité zvážit všechna pro a proti a při náborech nových zaměstnanců předem avizovat, jak vaše pracovní prostředí vypadá. Ne každý člověk totiž může umět potlačovat okolní zvuky a měl by tak práci v open space dost ztíženou.

Náš TIP: Některé z našich řad kancelářského nábytku jsou pro pracoviště open space jako dělaná! Můžete se o tom přesvědčit například v případě řady ROOT, SEGMENT nebo BLOCK.