Zpět do: Inspirace

Jazyková výbava: jak si ji svépomocí zlepšit?

19.5.2020

Jazykové dovednosti mohou být v mnoha záležitostech klíčové. Například už na samotném pohovoru. Pokud k vám dorazí dva kandidáti s podobným profilem, ale jeden z nich má lepší jazykovou vybavenost, pak má samozřejmě často také větší šanci na úspěch. Zvláště pak, pokud má vaše firma pobočky nejen v tuzemsku. Mohou ale nastat také situace, kdy se v zaměstnání jedná o povýšení, případně vyslání na služební cestu. Také v těchto situacích vás může poměrně zdiskreditovat, že neovládáte jiný jazyk, než svou mateřštinu.

Jak tedy na cizí jazyky vyzrát?

Spousta z nás už se jistě setkala s reklamou na zahraniční pobyt, která hlásá, že z vás za rok udělá rodilého mluvčího. Jako pracující člověk se závazky, případně rodinou, ale pravděpodobně nebudete cílovou skupinou této reklamy. Ačkoliv pobyt za hranicemi, kde jste nuceni zahodit svůj rodný jazyk a komunikovat výhradně tamní mluvou, je nejspíše nejrychlejší a nejcennější cesta ke znalosti jazyka, pomalými krůčky to můžete zvládnout také z tepla domova.

Sledujte anglické pořady v originále
Nejúčinnější metoda je poměrně jednoduchá. Nakolik spousta z nás tráví čas u seriálů a zábavních pořadů, můžete u toho zůstat. Jednoduše se jen zbavte dabingu a ideálně si přidejte titulky. Anglické znění spolu s přepsanými konverzacemi do angličtiny vám pomohou zachytit vše, co poslechově nezvládnete. Zároveň máte díky přepisu textu také gramatiku jako na zlatém podnose. Pokud jakémukoliv slovíčku nerozumíte, nebojte se video pozastavit a najít si jeho význam. Nic samozřejmě nezkazíte ani pořízením bloku, do kterého si budete svou nově nabytou slovní zásobu poznamenávat a občasně opakovat.

Užívejte elektroniku v daném jazyce
Používání různých webových aplikací (případně elektroniky) v cizím jazyce vám sice pravděpodobně nepomůže udělat zásadní skok ve znalostech, ale může se jednat o příjemný bonus, který vám osvěží slovní zásobu. Před přepnutím aplikace/elektroniky do cizího jazyka se ovšem ujistěte, že jste již natolik zdatní, abyste ze svého majetku jedním kliknutím neudělali cosi neovladatelného, nepoužitelného, či případně smazaného.  

Pokud se naskytne příležitost, nebojte se mluvit
Ačkoliv vaše jazyková gramotnost nemusí být na špičkové úrovni, nebojte se mluvit. Především angličtina je jazykem, který používá spousta lidí napříč kontinenty, aniž by v ni zrovna vynikali. Chyby se přehlížejí i odpouštějí. Nemusíte přece znát ani všechna slovní spojení. Bohatě postačí, pokud se prostě jen jakýmsi způsobem domluvíte. Navíc se může jednat o důležitou zpětnou vazbu pro vás – budete vědět, v jaké oblasti máte slabiny a můžete na nich zapracovat. Do příští konverzace tak půjdete poučeni a tedy i jazykově posilněni.