Zpět do: Zajímavosti

Jaký vliv na nás mají barvy?

9.6.2020

Základem útulného prostředí začíná výběrem vhodného nábytku a jeho efektivním umístěním, aby byly prostory útulné a nepůsobily neosobně. Výběr vhodných barev, kterými natřete stěny (případně v jejich barvách právě vyberete onen nábytek) nevypovídá jen o vašem vkusu. Velký dopad mají barvy také na pocity lidí, kteří se v dané místnosti nachází.

Bílá – šedá – černá

Bílá barva vzbuzuje pocit čistoty a rezervovanosti, navíc místnost opticky často zvětší. Podobně je na tom také šedá barva, která ale spoustu lidí také uspává a nudí. Navzdory tomu jsou spolu s bílou barvou jednou z nejpoužívanějších barev, pro které se lidé při malování rozhodují. Důvod je prostý: v kombinaci s jakoukoliv teplejší barvou vypadají poměrně příjemně. Méně často pak na zdech kanceláří vídáme černou. Není se ale čemu divit. Působí totiž dost smutně a po praktické stránce navíc prostory zmenšuje. Pokud ale umíme barvy vhodně nakombinovat, můžeme pomocí černé barvy vytvořit moderní a neotřelý vzhled.

Žlutá – oranžová – červená

Pozitivní tón naopak umí navodit žlutá, která se řadí k teplým barvám. Kromě toho navíc podporuje kreativitu. Obdobně je na tom také oranžová, která umí uklidnit, ale zároveň nabudit. Oproti tomu červená a rudá vzbuzují pozornost. Obvykle jsou také symbolem zamilovanosti a vášně. Nakládejte ovšem s touto barvou velmi opatrně, protože kromě pozitivních emocí umí vyvolávat také agresivitu.

Růžová – fialová

Mnohem lépe je na tom růžová, ačkoliv v mnohých kolektivech způsobuje kontroverzi. Uklidňuje emoce, ale zároveň vyvolává chuť na sladké, díky čemuž je ideální barvou do cukráren či jiných stravovacíh zařízení. Podobný vliv má na nás také fialová, která údajně také podmaňuje v lidech inspiraci.

Modrá – zelená – hnědá

Skvělou volbou může být také modrá barva, která potlačuje strach a stres. Velice podobné vlastnosti má také zelená, kterou si mnoho lidí spojuje s penězi. Mimo to má lidi také zbavovat stresu a uklidňovat. Jen málokdy se pak v kancelářích setkáváme s tím, že jsou zdi vymalovány na hnědo. Tato barva je přitom spojena s přírodou a často v nás podvědomě evokuje pocit bezpečí.

Náš TIP: Potřebujete mnoho prostoru k prezentaci? Vyzkoušejte tzv. chytrou zeď, díky které můžete stěnu využít namísto popisovací tabule nebo flipchartu.