Zpět do: Zajímavosti

Jak zatočit s prokrastinací?

18.3.2020

Především v těchto dnech, kdy homeoffice poskytují firmy i zaměstnancům, u kterých to není obvyklé, může být prokrastinace velkým problémem.

Jak se správně namotivovat k tomu, abychom zadané úkoly vyřešili včas?

Vy, vy, stále vy!
Ačkoliv většinu z nás tenhle fakt asi vůbec nepotěší, základem je naše vlastní vůle. Přesto, že se nám někdy do plnění některých pracovních povinností ani trochu nechce a pociťujeme únavu už jen ve chvíli, kdy si na své povinnosti vzpomeneme. Jsou profese, u kterých prokrastinace není možná. Představte si, že byste se s nějakými zdravotními obtížemi dopravili do nemocnice, kde by vás lékař nechal pár hodin sedět, protože se mu nechce nechat rozdělané činnosti. Zrovna se začetl do článku na internetu, nebo v televizi dávají jeho oblíbený seriál Přátelé.

Stejně tak, jako byste na jeho pomoc čekali vy, ve vašem případě existuje někdo, kdo čeká na to, až mu odevzdáte svou práci, která je pro něj důležitá. Vzpomeňte si, že čím dříve se do práce pustíte, tím dříve se můžete věnovat jiným věcem a tím dříve si pojistíte, že příští měsíc budete mít co jíst a z čeho zaplatit nájem. Nezní to trochu lákavě?

Zkuste to jinak, oficiálně
Udělejte si rituál, kterým zahájíte čas věnovanému práci. Sice teď v období koronaviru nepřipadá v úvaze, abyste se s notebookem přesunuli do kavárny a pracovali odtud, ale rozhodně je doma lepší sedět u stolu, než se povalovat na gauči nebo v posteli. Není to dobré nejen pro naše záda, ale ani pro koncentraci.

Nevýhodou práce z domova je to, že nemáte žádnou vyčleněnou dobu, kdy jste vyloženě nuceni se pracovním povinnostem věnovat. Zahrajte si psychologickou hru se sebou samým a příchod do práce si nahraďte něčím jiným. Například uvařením kávy, čaje nebo přichystáním si malého občerstvení. Nachystat si například misku s nakrájeným ovocem, které budete čas od času „uzobávat“ přispěje nejen vašemu zdraví, ale také tomu, že budete mít motivaci zůstat u stolu. Minimálně, než vše sníte.

Soustřeďte se!
Vypněte všechny zbytečné záložky v prohlížeči, mobil s otevřeným instagramem dejte stranou. Někdy stačí jediná zpráva a naše pozornost pro pracovní záležitosti je pryč. A to přece vážně nechcete, když už jste tak pracně vstali od televize a urazili kus cesty k notebooku s odhodláním, které byste znova nabírali jen velice těžko.

Konec za 3, 2,1…
Termín, kdy se počítá s tím, že budete mít svou práci hotovou, si nechte na očích. Pokud máte možnost si nastavit připomenutí toho, kolik času vám zbývá pro dokončení úkolu, zkuste tuto možnost využít.

Kontraproduktivní je obvykle rada dopřát si přestávku. Venčení psa, příprava jídla, nákup, procházka… To vše nám může pomoct zregenerovat a oprostit se od starostí. 

Pokud i vy máte nějakou osvědčenou radu, která vám pomáhá v boji proti prokrastinaci, můžete nám ji poslat do zpráv na naši facebookové stránce!