Zpět do: Inspirace

Ekologie na pracovišti: 5 tipů jak v zaměstnání vyjít vstříc planetě

8.2.2021

Téma šetrnosti k přírodě je ve společnosti stále aktuálnější. Nemusíme žít rovnou zero wasted, abychom naši planetě ulevili. Některé základní věci můžeme denně dělat bez toho, abychom se sami výrazněji omezovali, a přesto mohou být důležitý dopad. Jakým chováním a vychytávkami můžeme udělat naše pracoviště eco friendly? Přinášíme vám pár našich tipů!

Šetřeme lesy
Začít můžeme například u tiskárny. Předtím, než jakýkoliv dokument pošlete na tisk, bychom se měli zamyslet, zda nám nebude stačit jeho elektronická forma. Šetříme tím nejen místo při skladování šanonů, ale také lesy. Pokud je opravdu nezbytné, abychom dokument tiskli, měli bychom alespoň nastavit oboustranné potištění papíru.

Používejme opakovaně
Dalším krůčkem k ekologickému přístupu v kanceláři může být například opakované využití kancelářských potřeb. Vypsané propisky nemusíme házet do koše – můžeme jim vdechnout nový život výměnou náplně. Stejně tak můžeme opakovaně využít například euro obaly či jiné složky.

Třiďme
Největší službou, kterou můžeme (a podle zákona už částečně od jisté doby vlastně také musíme) naší planetě udělat je třídění odpadu. Rozlišit papír, plast a smíšený odpad zabere při správném vybavení malou chvilku. Hledáte vhodné vybavení na třídění odpadu? Prohlédněte si naše kategorie s tímto zbožím!

Úsporný režim
Věc, na kterou spousta lidí zapomíná je nastavení spotřebičů na úsporný režim. Díky němu ale přistroje „nežerou“ tolik energie v době, kdy s nimi nutně nepotřebujeme pracovat. Nezapomeňme ani na užívání světla. Zhasínat v místnostech, které neužíváme, je často opomíjený základ. Otázkou také je, do jaké míry potřebujeme svítit například v letních měsících, kdy místo umělého osvětlení můžeme využít sluníčko.

Hromadné cestování a přeprava na kole
Bonusem pak může být také ekologické cestování do práce, případně na pracovní pojížďky po městě. K těm můžeme využít kromě MHD například také kola, která jsou pro dopravu do zaměstnání v posledních letech stále oblíbenější. Také z tohoto důvodu firmy začínají před budovy, nebo do jejich útrob, často pořizovat stojany či věšáky na kola.