Zpět do: Inspirace

5 tipů: Jak vyčistit vzduch v místnosti

25.2.2022

Trápí Vás v práci či doma stále častěji únava, nevolnosti, bolesti hlavy či dokonce svědění očí? Na vině může být špatná kvalita vzduchu v místnosti. Jak tedy zlepšit a pořádně vyčistit vzduch ve Vaší kanceláři či bytě? Připravili jsme pro Vás pár tipů, které Vám s tímto úkolem pomohou.

Podle výzkumů trávíme v uzavřených prostorech až 90 % našeho času, právě tady ale bývá vzduch znečištěný až pětkrát více. K nejběžnějším alergenům, které obtěžují naše místnosti, patří například prach, pyl, plíseň a roztoči. Vzduch, který dýcháme, ale znečišťují i toxické látky či škodlivé mikroorganizmy jako jsou bakterie a viry.Jak ale bojovat s tím co nevidíme?

1. Větrání – krátké a intenzivní

Základem obměny vzduchu v místnosti a přívalu toho čerstvého je pravidelné větrání, které naše tělo vyloženě potřebuje. V nevyvětralé místnosti se nám totiž špatně dýchá, pracuje, učí i spí. Nejlepší cestou, jak vyvětrat místnost, je otevřít všechna okna najednou ve všech místnostech. Stačí 5 – 10 minut pravidelně, nejméně třikrát denně, obvykle ráno a večer. Stěny tímto pravidelným větráním zůstanou i nadále teplé a Vaše kumulované teplo se nezmění.

Náš tip: V letních měsících můžete dobu prodloužit například na 30 minut a v mrazech naopak zkrátit třeba na 3 minuty.

2. Pozor na nadměrnou vlhkost

Se špatně větranou místností přichází i úskalí v podobě nadměrné vlhkosti, která má za následek tvorbu plísní a parazitů. Ty zvyšují riziko astmatu až o 40 %.

Chcete-li se nadměrné vlhkosti v místnosti způsobené například i pouhým zapnutím konvice či využitím osvěžovače zbavit, je nutné pravidelně měřit hodnotu vlhkosti v místnosti. Ta by ideálně měla být okolo 45 % a neměla by přesáhnout hodnotu 60 %.

3. Pozvěte na pomoc rostliny

Dalším účinným způsobem jak alespoň z části vyměnit vzduch v místnosti je využít pokojových rostlin, které ke své výživě potřebují zejména uhlík, spolu s ním ale pohlcují až 90 % škodlivin. Obecně platí, že na každých 10 m2 je vhodné využít jednu pokojovou rostlinu. Pro čistější vzduch můžete využit zejména tyto přírodní čističe vzduchu:

  • Lopatkovec
  • Aloe Vera
  • Anglický břečťan
  • Gerbera
  • Levandule
  • Tchynin jazyk

4. Pravidelně uklízejte

Neméně důležitým tipem je také pravidelný úklid, zejména v okolí vaší pracovní plochy. Pravidelný úklid paní uklízečky sice vysaje ty největší škodliviny, ovšem určité procento suchého prachu zde zůstane. Zejména pak pokud u vás úklid probíhá pouhým zametením, který prach pouze rozvíří. Zejména pak z počítačů a dokonce i například z Vaší židle. Pro úklid pracovní plochy je vhodné využít zejména vlhčený hadřík z mikrovlákna či švédských útěrek. Podlahy pak raději vytírejte na mokro či s použitím vysavače. 

5. Když větrání nestačí

Někdy prostě ale samotné větrání a další faktory nestačí, například pokud bydlíte poblíž rušné ulice či máte ve svém okolí alergika. V tu chvíli je na místě pozvat si k sobě domů či kanceláře odborníka v podobě kvalitní čističky vzduchu, která dokáže odstranit ze vzduchu bakterie, prach, roztoče, viry, plísně, pyly, pachy a dokonce i cigaretový kouř, zvířecí a jiné alergeny.

Nejlepší volbou, která Vás zbaví až 99,97 % škodlivin je pak využít čističku, která pojede v tichém režimu celých 24 hodin a obsahuje jak HEPA tak i uhlíkový filtr a pohltí tak nejen částice o velikosti až 0,1 mikronu, ale i plyny. Většinou tyto čističky navíc obsahují ionizátor, který vypouští do ovzduší záporné ionty a vytváří vzduch podobný tomu přímořskému.

Z naší nabídky doporučujeme například čističky vzduchu Fellowes:

Čističky vzduchu Fellowes se člení dle výkonu a jsou každá určeny pro jinak velký rozměr místnosti. K čističkám můžete dokoupit také příslušenství v podobě HEPA (doporučená obměna cca co 12 měsíců) a uhlíkové filtry (doporučená obměna cca co 3 měsíce při běžném provozu).